Wybory parlamentarne 2023. Jak oddać ważny głos?
Damian Grosicki: Gościem Radia Łódź jest Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi Anna Milewska. Dzień dobry.
Anna Milewska: Dzień dobry.
Pani Dyrektor, przed nami wybory parlamentarne. Warto przypomnieć wszystkim uprawnionym do głosowania, jak oddać ważny głos?
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak “X” w obrębie kratki na karcie do głosowania. Znak “X” w rozumieniu kodeksu wyborczego to dwie przecinające się w obrębie kratki linie. Oddać głos można wyłącznie na jednego kandydata.
Kiedy zatem nasz głos staje się nieważny?
Nasz głos staje się nieważny, jeżeli zaznaczymy znak “X” w kratkach na więcej niż jednej liście kandydatów. Również, jeżeli nie oddamy głosu na żadną z list, czyli nie postawimy znaku, a także jeżeli umieścimy znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
Czy taka sama zasada obejmuje głosowanie w referendum?
W przypadku referendum głos jest ważny, gdy wyborca postawi znak “X” przy odpowiedzi na zadane pytanie, w jednej z kratek odpowiedzi: TAK lub NIE.
Czytaj także: Wybory 2023: Jak głosować i kiedy głos będzie ważny?
Z jakimi dokumentami wyborca powinien pojawić się w lokalu wyborczym?
Musi to być dokument, który pozwala na potwierdzenie tożsamości wyborcy, czyli zidentyfikowanie go. Dokument ze zdjęciem: może to być równie dobrze dowód osobisty, paszport, może to być nawet legitymacja studencka. Oczywiście aplikacja mObywatel również jak najbardziej się liczy.
Podczas wyborów otrzymamy trzy karty do głosowania – w wyborach do Sejmu, do Senatu i kartę referendalną. Co ma zrobić obywatel, jeśli nie chce wziąć udziału w referendum? Czym skutkuje podpisanie listy i niewzięcie karty do głosowania? Czy wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart?
Jak najbardziej wyborca ma prawo odmówić pobrania każdej z karty do głosowania. Czyli może powiedzieć, że nie chce karty do Sejmu, nie chcę karty do Senatu lub że nie chce karty do referendum. Komisja wtedy odnotuje to w rubryce “Uwagi” przy nazwisku danego wyborcy, ponieważ przyjęta jest zasada, że wyborca może zawsze zmienić zdanie i wrócić nawet po dwóch-trzech godzinach lub więcej do lokalu i jednak ten swój głos oddać.
Od soboty będzie trwała cisza wyborcza, do zakończenia wyborów, czyli do niedzieli do godziny 21, jeśli nie wydarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja powodująca wydłużenie czasu głosowania. Co może naruszyć ciszę wyborczą?
Wszelkie formy agitacji wyborczej mogą naruszyć ciszę, w szczególności jest to oczywiście zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, rozdawanie ulotek, wygłaszanie przemówień i tym podobne. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara grzywny, natomiast organami właściwymi do zgłaszania przypadków naruszeń nie jest Krajowe Biuro Wyborcze, tylko policja i prokuratura, czyli lokalne organy ścigania.
Czy referendum też jest objęte ciszą, w tym przypadku referendalną?
Jak najbardziej, dokładnie te same zasady dotyczą referendum.
O wyborach i zasadach głosowania rozmawiałem z Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi, Anną Milewską. Bardzo dziękuję za rozmowę.