Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
To najważniejsze i najstarsze święto nazywane nową Paschą, która otwiera ludziom dostęp do życia wiecznego.
Śmierć polega na odłączeniu duszy od ciała, zmartwychwstanie zaś na ponownym połączeniu duszy z ciałem. Jezus swoim zmartwychwstaniem, a więc przejściem ze śmierci do życia wiecznego, potwierdził, że jest prawdziwym Mesjaszem, Synem Bożym.
Tak jak na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej żydzi co roku obchodzą święto Pesach, tak chrześcijanie w Wielkanoc świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście ze śmierci do życia i otwarcie ludziom dostępu do życia wiecznego.
Zobacz: Wigilia Paschalna 2023. Arcybiskup Grzegorz Ryś podkreślał wagę Słowa Bożego [ZDJĘCIA]
“Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, został pogrzebany, zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem i ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu” – napisał św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian.
Prawda o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa stanowi fundament i istotę chrześcijańskiej wiary. Wielkanoc jest zatem najważniejszym świętem w Kościele. Nazywana jest nową Paschą.
Czytaj: Pogoda na Święta. Cieplej z każdym dniem
Wczesnym rankiem wierni gromadzą się w kościołach przy Grobie Pańskim, skąd wyrusza uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Rezurekcja to ogłoszenie światu, że Chrystus zmartwychwstał. Wierni dziś pozdrawiają się słowami: “Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał”.
Niedziela Wielkanocna rozpoczyna 8-dniowy okres świąteczny, zwany “oktawą wielkanocną”
Kończy się on w II Niedzielę Wielkanocną, to jest Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w tym roku – 16 kwietnia. Święto to ustanowił w Kościele katolickim w 2000 roku papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Dawniej II Niedzielę Wielkanocną nazywano też “Białą Niedzielą”. Było to odniesienie do tradycji chrześcijan pierwszych wieków Kościoła. W ten dzień w Rzymie neofici ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej, ubrani w białe szaty, szli procesyjnie do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w mszy świętej.
Polska tradycja. Wielkanocne śniadanie
Polską tradycją w Wielkanoc jest uroczyste, świąteczne śniadanie poprzedzone składaniem sobie życzeń. Na stołach królują jajka, wędlina, Wielkanocne baby i mazurki.
Rezurekcja w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Łodzi
400 osób wzięło udział w niedzielnej rezurekcji (9 kawietnia) i niewiele mniej w śniadaniu Wielkanocnym w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. Na stole nie zabrakło świątecznych potraw, które jak mówi proboszcz, ks. Wiesław Kamiński gotowali sami parafianie.
– Od wielu lat staramy się, by te święta były przeżywane we wspólnocie kościoła. Parafia to duża rodzina, a duża rodzina spotyka się przy stole. Wczoraj parafianie gotowali barszcz tradycyjny, ugotowali około 100 litrów, obrali 600 jajek, kroili kiełbasy, dzisiaj przynieśli ciasto i wszyscy mogliśmy się spotkać przy Wielkanocnym stole, aby cieszyć się radością ze zmartwychwstania Pana Jezusa – mówi ks. Kamiński.
Niewykorzystane jedzenie trafi do potrzebujących.
– Mamy lodówkę społeczną ustawioną przed parafią, przed budynkiem kościoła, będziemy sukcesywnie wkładać tam jedzenie, żeby potrzebujący zabrali je i nic się nie zmarnowało – dodaje ks. Kamiński.