Na uroczystej Wigilii Paschalnej świętowano Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystej eucharystii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś. Metropolita Łódzki w homilii zwrócił uwagę jak ważne jest Słowo, które w Ewangelii jest źródłem pewności.
Słowo objaśnia pusty grób. Anioł odsunął kamień, żeby pokazać kobietom: Jego tu nie ma. Ale co z tego wynika? Jak to zrozumieć, że Jego tam nie ma. Jak chcecie zrozumieć, przypomnijcie sobie, co wam powiedział. Słowo Jezusa jest tym, na czym można się oprzeć. Słowo jest źródłem pewności. Jezusowi się wierzy „na słowo”. Detalicznie.
abp. Grzegorz Ryś
Arcybiskup Grzegorz Ryś podkreślił, że choć słyszymy, to aby usłyszeć Słowo zawarte w Ewangelii trzeba przyjmować je z wiarą.
Jezus mówi do niewiast: Idźcie, powiedźcie moim braciom, niech idą do Galilei. Ta Ewangelia pokazuje, że ja muszę to najpierw usłyszeć. Muszę usłyszeć to, co jest w tej Nowinie zawarte. W tym słowie „bracia” jest najpierw pokazanie wielkiej godności, ale w tym jest też przebaczenie. Apostołowie się głęboko nie sprawdzili w tamto Triduum.
abp. Grzegorz Ryś
Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej
Liturgia Wielkiej Soboty składa się z czterech części. W pierwszej z nich wierni gromadzą się przed kościołem, gdzie płonie wcześniej przygotowane ognisko. Celebrans błogosławi ogień a następnie zapala od niego paschał – symbol obecności Chrystusa w Kościele. Po chwili zapalony paschał wnoszony jest do ciemnego kościoła. Światło – symbolizujące Zmartwychwstałego – rozprasza ciemności i po chwili odśpiewywana jest pieśni pochwalna.
Później następuje liturgia słowa. Czytania ze Starego i Nowego Testamentu przeplatane są odśpiewywanymi psalmami. A bezpośrednio Stary i Nowy Testament oddziela uroczyście odśpiewane „Chwała na wysokości Bogu”. Ewangelia już wprost dotyczy Zmartwychwstania Jezusa.
Po liturgii słowa, nadchodzi czas liturgii chrzcielnej. Najpierw paschałem błogosławi się wodę, a następnie w wielu kościołach następują chrzty – tak dzieci jak i osób dorosłych. W czasie Wigilii Paschalnej w łódzkiej bazylice chrzest przyjęło sześcioro dorosłych.
Warto przeczytać
Wigilia Paschalna jest początkiem celebracji Zmartwychwstania Pańskiego. Kolejnym jej elementem jest Eucharystia. Na jej zakończenie księża i wierni idą w procesji rezurekcyjnej, oznajmiając, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.
To, że Chrystus zmartwychwstał nie znaczy, że wyszedł z grobu, ale że żyje i można go spotkać, czego każdemu życzę – abp Grzegorz Ryś.
Wielka Sobota – czas wyciszenia, oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa
Tego dnia w kościołach w całej Polsce sprawowana jest liturgia Wigilii Paschalnej – to najważniejsza część Triduum Paschalnego, które rozpoczęło się w Wielki Czwartek po mszy wieczerzy Pańskiej.
Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś podkreśla, że szczytem przeżycia świąt Wielkiejnocy dla katolików jest moment odnowień przyrzeczeń chrzcielnych.
W nocy z sobotę na niedzielę. Kościół wzywa nas byśmy odnowili nasz chrzest. Od ludzkiej strony to jest najważniejszy moment tego czasu. Chcemy ponownie, dobrowolnie, świadomie wybrać swoją wiarę i potwierdzić, że jestem, a nie byłem ochrzczony i chcę żyć swoim chrztem i chcę żyć z Jezusem – mówi abp Grzegorz Ryś.