Agata Zielińska
„Ślad pamięciowy” w lesie na Olechowie
W środę (1 marca) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. O zmroku w lesie brzozowym na Olechowie w Parku Źródła Olechówki, będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę składającą się na projekt „Ślad pamięciowy”.
Jest to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. W ciemności będzie można zobaczyć ich twarze i posłuchać ich historii.
To do lasów Syberii w lutym 1940 roku dokonano pierwszej deportacji Polaków, w lasach mordowano polską inteligencję strzałem w tył głowy i w lasach ukrywali się Polacy, którzy do końca walczyli o niepodległą ojczyznę.
Projekt składa się z trzech części:
- zesłańcy na Sybir,
- dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty,
- więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej.
Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII.
Wystawa fotograficzna zostanie pokazana o godz. 18.30, w lesie brzozowym na Olechowie – zbiórka 10 minut wcześniej na przedostatnim przystanku tramwajowym linii 9 i 10B.
Będzie to jednorazowa niezwykła nocna akcja, nad którą patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewoda łódzki oraz łódzki oddział IPN.
Izabela Łapińska o projekcie
Z każdym z bohaterów prof. Izabela Łapińska, fotograf, spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, następnie fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających tabliczki z własnoręcznie napisanymi imieniem i nazwiskiem. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.
Posłuchaj rozmowy Agaty Zielińskiej z Izabelą Łapińską:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnia rocznicę (w tym roku 72.) rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Po pokazowym procesie ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, prezes WiN oraz jego najbliżsi współpracownicy zostali zabici w mokotowskim więzieniu. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom.
Święto upamiętniające tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej, zostało ustanowione przez sejm w 2011 roku. Ustawę w tej sprawie skierował do sejmu śp. Lech Kaczyński, prezydent RP.