Minister Telus o strategii zrównoważonego rozwoju wsi
Przetwórstwo, magazynowanie i odbudowa trzody chlewnej – na te trzy aspekty produkcji rolnej kładzie nacisk strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2030 roku.
Dzisiaj (29 września) na konferencji w Bratoszewicach podsumowano cykl odbywających się w całej Polsce konsultacji publicznych dotyczących tego dokumentu.
Czytaj także: Business Centre Club w Łodzi. Pierwsze spotkanie po wakacjach [ZDJĘCIA, ROZMOWA]
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus mówi, że strategia wskazuje kierunki rozwoju polskiego rolnictwa.
W tej strategii położyliśmy duży nacisk przede wszystkim na magazynowanie, między innymi sprawa budowy silosów, ale również, a może przede wszystkim, odbudowa polskiego przetwórstwa i to przetwórstwo już finansujemy. Projekt, który ogłosiliśmy na 3 miliardy złotych – ja myślałem wtedy, że to są bardzo duże kwoty, a okazało się, że to jest mało. Tak duże jest zapotrzebowanie na odbudowę tego przetwórstwa, że rolnicy złożyli wnioski na 6 miliardów.
Minister Robert Telus zapowiedział dodatkowe pieniądze na ten cel. Z innych programów przesuniętych ma zostać 150 mln euro. Kolejny program ogłoszony przez ministerstwo dotyczy przechowalnictwa. Strategia przewiduje także rozwój i odbudowę trzody chlewnej.
Posłuchaj:
Dużo miejsca strategia poświęca udziałowi polskiego rolnik w handlu. Temu ma służyć wprowadzony już program „Lokalna półka” zakładający duży udział polskich produktów rolnych na sklepowych półkach.
Interwencyjny skup kukurydzy
400 mln złotych planuje przeznaczyć Rząd RP na interwencyjny skup kukurydzy. Zapowiedzieli to dziś na konferencji prasowej w Bratoszewicach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus a także Minister Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
To reakcja na bardzo niskie ceny kukurydzy w tym roku, gdzie tona kosztuje około czterystu złotych przy ponad dwukrotnie wyższej w roku ubiegłym. Interwencyjny skup może spowodować wzrost ceny na rynku – uważa minister Robert Telus.
Posłuchaj:
Podobny mechanizm sprawdził się w przypadku masła i mleka – uważa minister Telus. Interwencyjny skup tych produktów spowodował zahamowanie wzrostu ich cen. Podobnie miało być w przypadku malin.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski mówi, że interwencyjny skup kukurydzy rozpocznie się w najbliższych dniach.
Warto przeczytać
W tej chwili rozpoczynamy kontraktowanie, ten proces właśnie rozpoznania rynku. Będzie to dla nas priorytetem, żeby przeprowadzić go jak najszybciej, żeby również jak najszybciej zbudować tą rezerwę, żeby mogła być zaplanowana do wykorzystania. W tej chwili mamy przewidziane na to zadanie około 400 milionów złotych.
W planach są kolejne etapy tworzenia rezerwy i kontraktowania kukurydzy, oraz przeznaczenie na ten dalszych środków.