Studenci ASP zadbają o lifting pierwszego biurowca klasy A w Łodzi. Ozdobią go neony inspirowane dawnymi, łódzkimi kinami
15 lat temu otwarty został pierwszy biurowiec klasy A w Łodzi, czyli Forum 76. Konkurencja na rynku nieruchomości jest coraz większa, więc przyszła pora na lifting budynku. Zadbają o niego studenci ASP w Łodzi.
Forum 76, czyli pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A, po 15 latach od jego otwarcia ma przejść lifting. Zadbają o to studenci ASP w łodzi. Przy uczelni działa Centrum Transferu Technologii, które już od 10 lat aranżuje współpracę studentów z przedsiębiorcami.
– Centrum Transferu Technologii ma stworzyć platformę pomiędzy przyszłym pracownikiem, a przyszłym pracodawcą. Wszystkie projekty, które realizujemy, włączamy w cykl dydaktyczny studentów. Zamiast realizować zadania teoretyczne podczas swoich zajęć, uczą się współpracy z biznesem i realizują projekty, które bardzo często są komercjalizować – mówi Anna Wesołowska, dyrektor Centrum Transferu Technologii.
Posłuchaj:
Neony inspirowane dawnymi łódzkimi kinami
Tym razem studenci ASP zmienią wnętrze biurowca, który lata świetności ma już za sobą. Nowy wystrój w przeciwieństwie do innych łódzkich biurowców, nie będzie nawiązywał do industrialnej historii Łodzi, ale do jej filmowego dziedzictwa.
– Wiele firm nawiązuje do drugiego filaru historii Łodzi, czyli jedno przemysłu. Natomiast mamy wrażenie, że ten temat już się trochę wyczerpał. Bywa nudnawy, więc szukaliśmy czegoś nowego – przyznaje Guy Spei, współwłaściciel Forum 76.
Posłuchaj:
W nowej przestrzeni pojawią się m.in. neony inspirowane dawnymi łódzkimi kinami, mówi koordynator zespołu projektowego studentów dr hab. Robert Sobański z łódzkiej ASP.
Mam nadzieję, że pojawi się tutaj naprawdę dużo świeżości nowości pozytywnego śmiechu, studentów naszych, czyli Akademii Sztuk Pięknych, studentów, filmówki. Oni nie wiedzą jeszcze o tym, czy studentów Akademii Muzycznej też nie wiedzą, ale na pewno się tu pojawią – podkreśla dr hab. Robert Sobański z łódzkiej ASP.
Posłuchaj:
Najpierw części wspólne
Na razie studenci ASP zmienią części wspólne budynku, później mają się zająć przestrzenią do pracy.
Natomiast na chwilę obecną skupiamy się na strefie głównej budynku, do której wszyscy mogą sobie przyjść, zobaczyć i popodziwiać to, co planujemy zrobić – mówi Karolina Solińska z zespołu projektowego.
Posłuchaj:
Biurowiec dla młodych
Docelowo przestrzeń biurowca klasy A ma się stać atrakcyjna dla młodych osób.
Do tej pory ta współpraca przebiegała w sposób bardzo obiecujący. Także zapraszamy niedługo do forum, kiedy kiedy te plany już będą, mamy nadzieję, że zrealizowane – zaznacza Jakub Bogołębski, przedstawiciel zarządcy Forum 76.
Posłuchaj:
W biurowcu mają być wystawiane prace studentów.
Myślimy też o wprowadzeniu mebli pokrytych tkaninami, zaprojektowanymi przez studentów. Także przede wszystkim jest to przestrzeń dla studentów młodych artystów i obiecujących osób – dodaje Karolina Solińska.
Posłuchaj:
Efekt liftingu biurowca, który znajduje się przy skrzyżowaniu marszałków, ma być widoczny jesienią. W tym roku wygląd może też zmienić elewacja pierwszego w Łodzi biurowca klasy A. Warto przypomnieć, że był to również pierwszy biurowiec z zielonym dachem.
1 of 8
-+
1.
2.
3.
4.
5.
6. amag
7.
8.
Rozmowa z Anną Wesołowską, dyrektorką Centrum Transferu Technologii
Z kim jeszcze współpracowali studenci ASP dzięki Centrum Transferu Technologii?
– My współpracujemy już 10 lat. Rozwijamy taką współpracę. Realizowaliśmy wiele projektów. Nie wiem, czy mogę też tak do końca to zdradzać, jakich, dlatego, że współpracując z firmami, podpisujemy z nimi umowę i przekazujemy majątkowe prawa autorskie do danych projektów. Jakby sprzedajemy im te projekty, ponieważ my jesteśmy uczelnią i autorami tych projektów w głównej mierze są studenci. Podpisujemy umowę pomiędzy firmą a studentem na realizację projektu. W zeszłym semestrze skończyliśmy współpracę z firmą Porsche, dla której projektowany był showroom, który można byłoby zaprezentować w przestrzeni miejskiej Łodzi. Studenci ASP mieli za zadanie zaprojektować taką przestrzeń, która po pierwsze będzie stanowiła miejsce projektowe dla samej marki Porsche, ale również musieli usytuować ten boks na terenie Łodzi, w miejscu, który oni widzieliby jako młodzi ludzie. Zadanie to było dosyć ciekawe i trudne też dla nich, dlatego, że sama marka kojarzy się z niedostępnością, bardzo drogimi rzeczami i tutaj firma chciała pozyskać młodych. Zaistnieć w ich świadomości.
Porsche zdecydowało się na współpracę z ASP z racji tego, ze Łódź jest miastem partnerskim Stuttgartu, czyli miejsca, gdzie mają swoją siedzibę?
– Nie, zupełnie nie. Po prostu wpadli na taki pomysł żeby zrealizować takie miejsce reklamowe w Łodzi. Otrzymali około 20 projektów, od studentów wybrali trzy. Jedne bardzo wizjonerskie, inne bardzo realne do wykonania. To było takie takie innowacyjne i ciekawe zadanie. Oprócz tego mieliśmy bardzo szeroką współpracę z firmą Cerlak (Hiszpania), projektujacą płytki ceramiczne, która próbowała zaistnieś na polskim rynku. Natomiast ta współpraca z firmami projektowymi też zostaje w świadomości młodych ludzi. Dzisiaj są studentami, ale za chwilę będą zawodowymi projektantami i te informacje, które zyskują od klientów, zostają im na stałe. Także to jest bardzo fajna forma w ogóle wypromowania własnego przedsiębiorstwa. Natomiast jeszcze z takich firm, z którymi też współpracowaliśmy wielokrotnie to Radaway. Projektowane były dla nich nadruki na kabiny prysznicowe. Jeżeli rozpoczynamy współpracę z firmami produkcyjnymi,to pierwszą rzeczą, którą realizujemy, jest wyjazd studentów na halę produkcyjną. Tam zapoznają się z technologią, dowiadują się, w jaki sposób to jest projektowane, w jaki sposób wykonywane i myślenie studneów o projektowaniu diametralnie się zmienia. Zaczynają być dojrzałymi projektantami. Też i prowadzący projekty są bardzo dobrymi dydaktykami. W zasadzie studia na naszej uczelni, to jest relacja mistrz i uczeń, czyli jest niewielu studentów w stosunku do osób, które prowadzą takie takie zajęcia.
Taka indywidualna opieka…
– Tak, indywidualna opieka. Dlatego te projekty realizowane są na bardzo wysokim poziomie. Też realizowaliśmy projekty z francuską firmą Besolux, dla której robiliśmy dla nich kanapy. Tych firm jest bardzo dużo, tylko nie możemy się pochwalić tymi finalnymi realizacjami.
Efektami współpracy z Forum 76 studenci ASP będą mogli się pochwalić?
Raczej tak. Pod koniec takiej współpracy, jeżeli projekt powstaje, sprzedajemy majątkowe prawa autorskie firmie. To od tej firmy zależy, w którym etapie zaprezentuje ona efekt prac.
Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności. Zgadzam się