„Rodzina Leśniewskich” – to już 43 lata
W polskiej kulturze masowej pojawiało się wiele produkcji przedstawiających rodzinne losy. Na antenie radiowej najpopularniejsi po dziś dzień są „Matysiakowie”, których można słuchać już od 1956 roku. W przypadku telewizji wciąż widzowie mogą śledzić losy klanu Lubiczów („Klan”) czy Mostowiaków („M jak miłość”).
Bardziej familijny oraz komediowy charakter miały seriale już zakończone i posiadające „rodzinę” w tytule – „Rodzina zastępcza” czy też „Rodzinka.pl”. Nieco starsi widzowie mogą pamiętać jeszcze jedną familijną „rodzinną” produkcję – siedmioodcinkowy miniserial „Rodzina Leśniewskich”, który doczekał się również pełnometrażowej wersji. Jego telewizyjna wersja zadebiutowała na ekranach polskich telewizorów 1 lutego 1981 roku.
Pierwowzorem była książka Katarzyny Boglar „Nie głaskać kota pod włos”. Autorka powieści była również współscenarzystką serialu. I jeszcze jedno – perypetie tej sympatycznej warszawskiej rodziny miały wiele łódzkich akcentów. Przypominamy kilka z nich.
Łódź nie tylko na ekranie
Należy zacząć od postaci reżysera – Janusza Łęskiego. Urodził się w 1930 roku w Radomsku, w 1971 roku uzyskał dyplom Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi, choć studia ukończył piętnaście lat wcześniej. Zasłynął jako twórca popularnych filmów oraz seriali dla dzieci i młodzieży. Poza „Rodziną Leśniewskich” wyreżyserował również seriale „Kłusownik” (1980), „Przygrywka” (1982), „Urwisy z Doliny Młynków” (1985) czy „Janka” (1989). Janusz Łęski zmarł 1 stycznia 2022 roku, został pochowany w swoim rodzinnym mieście.
Ekranowa „Rodzina Leśniewskich” składa się z: zapracowanego ojca Andrzeja (Krzysztof Kowalewski), zabieganej matki Jadwigi (Krystyna Sienkiewicz) oraz czworga dzieci: 15-letniej Agnieszki (Agata Młynarska), rok młodszego Leszka (Maciej Strojny) oraz 7-letnich bliźniąt Beaty (Magdalena Scholl) i Pawła (Tomasz Brzeziński). Ostatnia dwójka nazywana była „Bąblami”. I właśnie owe „Bąble” są kolejnym łódzkim akcentem produkcji.
Kadr z filmu „Rodzina Leśniewskich”. Ekranowe „Bąble” (Magdalena Scholl i Tomasz Brzeziński) – źródło: filmpolski.pl
Zarówno Magdalena Scholl, jak i Tomasz Brzeziński pochodzili z Łodzi. Jak mówili po latach w wywiadach była to dla nich wspaniała przygoda. I choć oboje po „Rodzinie Leśniewskich” pojawiali się na małym czy też wielkim ekranie – serialowa Beata zagrała m.in. w „Akademii Pana Kleksa” – w dorosłym życiu nie postawili na aktorstwo. Magdalena Scholl ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Później przez wiele lat pracowała w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. W 2014 roku zadebiutowała na rynku wydawniczym książką „Nowicjusz”. Niestety, zmarła pięć lat później w wieku zaledwie 50 lat. Spoczęła na Starym Cmentarzu w Łodzi.
Jej ekranowy brat także zrezygnował z kariery aktorskiej. Choć – jak sam mówił po latach – początkowo nic na to nie wskazywało. Po raz ostatni pojawił się w filmie „Przeprawa” (1988). Miał wówczas 18 lat. Na łamach jednego z czasopism przyznał, że przeżył szok. – Na planie zginął młody aktor. Grał swoją śmierć… Rosyjscy pirotechnicy stwierdzili, że skoro kręcimy film o wojnie, to muszą być zabici i ranni. Wtedy zraziłem się do aktorstwa – mówił. Ostatecznie zrezygnował ze zdawania do Szkoły Filmowej w Łodzi. Postanowił zostać dziennikarzem, pracował m.in. w Radiu Łódź.
Na koniec warto dodać, że choć „Rodzina Leśniewskich” to produkcja warszawska, wiele scen do serialu kręcono w Łodzi. W Wytwórni Filmów Fabularnych urządzono mieszkanie tytułowej familii. Z kolei łódzki Manhattan z zewnątrz odgrywał rolę miejsca zamieszkania „Rodziny Leśniewskich”. W produkcji widzowie mogli podziwiać także inne łódzkie lokacje:
- budynek Akademii Sztuk Pięknych,
- Pasaż Schillera,
- ogród zoologiczny.
Dzieło Janusza Łęskiego wciąż ma swoje grono sympatyków. Mimo upływu ponad czterech dekad widzowie wciąż doceniają humor oraz ciepły, serdeczny klimat tej telewizyjnej opowieści.