Projekt “Nowy rozdział” w Łodzi
Bohaterkami pierwszej odsłony projektu są Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk, których twórczość została dostrzeżona i doceniona na świecie. Ich głosy wybrzmiały szczególnie mocno podczas uroczystości wręczenia literackiej Nagrody Nobla.
Czytaj także: Grand Hotel – efekt jego ostatniej przebudowy spotyka się ze sporą krytyką
Świat skupił wówczas uwagę na ich przemowach, stanowiących komentarz do rzeczywistości. Odnotowano także dobór kreacji obu twórczyń na tę uroczystość. Były one manifestacją przekonań obu kobiet, niosły treści, które obie literatki, świadome znaczenia znaków i symboli, wkomponowały w swoje stroje.
– Z żakietem Wisławy Szymborskiej, który będzie można oglądać w muzeum, wiąże się ciekawa historia. Niełatwo było ustalić, kto jest obecnie w jego posiadaniu. Poszukiwań podjęła się prof. Teresa Walas, członkini Fundacji imienia poetki. Po nitce do kłębka udało się jej dotrzeć do przyjaciółki noblistki, która odnalazła go w swojej szafie. Niestety suknia, która stanowiła komplet z żakietem przepadła – opowiada Michał Herynowski, pomysłodawca projektu “Nowy rozdział”.
Odtworzenia zaginionej noblowskiej sukni podjął się pracownik muzeum Daniel Okrasa.
– Suknia została odtworzona na podstawie archiwalnych zdjęć poetki oraz rozmów z projektantką kreacji, Anną Skórską. Największym wyzwaniem była praca z materiałem – satyna jest medium krawieckim wymagającym jak najmniejszej ilości cięć i dużej cierpliwości – mówi Daniel Okrasa z Działu Ubioru i Mody CMWŁ.
W kolejnych odsłonach projektu “Nowy rozdział” pojawią się sylwetki innych bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.
Spotkania i prezentacje poświęcone wybitnym postaciom kobiecym w ramach projektu “Nowy rozdział” odbywać się będą co dwa tygodnie aż do końca kwietnia 2023 roku. O ich życiu i dokonaniach rozmawiać będą literaturoznawczynie, historyczki ubioru i sztuki, doktorki i profesorki.