Prof. Lucyna Woźniak gościem Radia Łódź
– Polska nauka ma jeszcze dużo do nadrobienia. To proces, który będzie trwał wiele lat, ale warto już teraz wykorzystać nadchodzącą polską prezydencję w Unii Europejskiej – mówiła na antenie Radia Łódź prof. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Dwa dni temu Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zdecydowała o powołaniu profesor Woźniak na przewodniczącą Komisji ds. Prezydencji i Współpracy z Unią Europejską.
Wykorzystanie unijnych grantów przez polskich naukowców jest dramatycznie niskie. Od 2017 roku z 16 tysięcy grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych Polska skorzystała tylko z 88. Jak mówił gość Radia Łódź, tego nie zmieni się z dnia na dzień ale trzeba wykorzystać polską prezydencję, by budować naukową współpracę.
Po to, abyśmy wspólnie wybrzmieli silnym głosem w czasie tej prezydencji. Oprócz celów politycznych, to jest również te pół roku, w którym to okresie oczy Europy będą zwrócone na Polskę – mówiła prof. Lucyna Woźniak.
Priorytety Polski w UE
Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie bezpieczeństwo zdrowotne. Oprócz cyfryzacji i poprawy jakości opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży to profilaktyka ma być fundamentem w myśleniu o zdrowiu społecznym.
Właściwie od zawsze wiemy, że tańsze społecznie jest zapobieganie i leczenie. Ono ma właśnie wiele wymiarów, dlatego że buduje również odpowiedzialność społeczną – tłumaczyła prof. Lucyna Woźniak.
Ministerstwo Zdrowia chce przeanalizować polskie programy profilaktyczne i dokonać zmian, aby zwiększyć ich efektywność. Zdaniem gościa Radia Łódź, to dobry kierunek. – Profilaktyka jest kluczem, ale zwróćmy uwagę, i bądźmy tutaj sprawiedliwi, że wiele programów profilaktycznych nie jest wykorzystywane w taki sposób, jak myśleli o tym ci, którzy tworzyli te programy – dodaje.
Priorytetami polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będą również: budowa Tarczy Wschód, ograniczenie ambicji klimatycznych, zachowanie polityki spójności i zielony atom.