21 lat po zamachach na World Trade Center
21 lat po zamachach na World Trade Center wracamy do tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Terroryści z Al-Kaidy porwali wówczas 4 samoloty pasażerskie. Dwie maszyny wbiły się w bliźniacze nowojorskie wieże WTC.
Pierwsza o godz. 8.46 (godz. 14.46 czasu polskiego). Telewizja CNN przerwała wówczas nagle nadawanie reklam i podała: “To budynki Światowego Centrum Handlu. Mamy niepotwierdzone doniesienia, że samolot uderzył w jedną z wież”.
Na pokładzie maszyny, która rozbiła się o World Trade Center, wraz z porywaczami przebywały 92 osoby. Siedemnaście minut później kolejny samolot wbił się w drugi z bliźniaczych budynków. Na jego pokładzie znajdowało się 65 osób.
Dramat ludzi uwięzionych w płonących budynkach rozgrywał się na oczach widzów na całym świecie. Telewizje “na żywo” transmitowały tragiczne wydarzenia z Nowego Jorku.
21 lat po zamachach na World Trade Center wciąż nie udało się odnaleźć ciał części ofiar. W dalszym ciągu 26 osób uznaje się za zaginione. Liczbę ofiar zamachów terrorystycznych na WTC szacuje się na 2977 osób.
Na liście ofiar znajduje się również sześcioro Polaków – w tym Jan Maciejewski ze Zduńskiej Woli. Był kelnerem w restauracji “Windows on the World”. W dniu zamachów był w pracy, ponieważ o zamianę dyżurów poprosił go jeden z kolegów.
Atak na Pentagon i Biały Dom
Trzeci z porwanych samolotów członkowie Al-Kaidy skierowali na Pentagon – siedzibę amerykańskiego resortu obrony. Boeing z 64 osobami na pokładzie uderzył w potężny budynek o godz. 9.43 (g. 15.43 czasu polskiego). W tym ataku łącznie zginęły 184 osoby.
Czwarta maszyna, która leciała w stronę Białego Domu w Waszyngtonie, pół godziny później rozbiła się Pensylwanii. Atak na siedzibę prezydenta USA udaremnili bohaterscy pasażerowie, którzy stoczyli na pokładzie samolotu walkę z terrorystami. Tą maszyną leciały łącznie 44 osoby – w tym 4 zamachowców. Wszyscy zginęli.
Posłuchaj:
21 lat po zamachach na World Trade Center i Pentagon. Przebieg tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku*
- godz. 5.45 – Porywacze przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Portland w stanie Maine. Wsiadają do samolotu American Airlines lecącego do Bostonu (lot 11).
- godz. 7.59 – Samolot American Airlines startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie znajduje się 11 członków załogi, 76 pasażerów i 5 porywaczy.
- godz. 8.15 – Samolot United Airlines (lot 175) startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie jest 9 członków załogi, 51 pasażerów i 5 porywaczy.
- godz. 8.20 – Samolot American Airlines (lot 77) startuje z Waszyngtonu do Los Angeles. Na pokładzie jest 6 członków załogi, 53 pasażerów i 5 porywaczy.
- godz. 8.42 – Samolot United Airlines (lot 93) startuje z Newark do San Francisco. Na pokładzie jest 7 członków załogi, 33 pasażerów i 4 porywaczy.
- godz. 8.46 – Samolot American Airlines – lot 11 – uderza w północną wieżę World Trade Center.
- godz. 8.50 – Prezydent George W. Bush zostaje zaalarmowany o wydarzeniu. Jego doradcy zakładają, że to tragiczny wypadek.
- godz. 9.03 – Samolot United Airlines – lot 175 – wbija się w południową wieżę World Trade Center.
- godz. 9.05 – Prezydent Bush dowiaduje się, że drugi samolot uderzył w World Trade Center. 25 minut później zwraca się w przemówieniu do Amerykanów.
- godz. 9.36 – Agenci Secret Service ewakuują wiceprezydenta Dicka Cheneya do prezydenckiego centrum operacji kryzysowych pod Białym Domem.
- godz. 9.37 – Samolot American Airlines – lot 77 – uderza w gmach Pentagonu. Ginie 59 osób w samolocie i 125 na ziemi.
- godz. 9.42 – Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wstrzymuje wszystkie loty nad terytorium USA.
- godz. 9.45 – Biały Dom i Kapitol zostają ewakuowane.
- godz. 9.59 – Południowa wieża World Trade Center wali się w ciągu 10 sekund, 56 minut od uderzenia. W budynku i wokół niego ginie ponad 800 osób.
- godz. 10.03 – Samolot United Airlines – lot 93 – rozbija się w pobliżu Shanksville. Na pokładzie giną 44 osoby, w tym 4 porywaczy.
- godz. 10.15 – Zapada się część gmachu Pentagonu.
- godz. 10.28 – Północna wieża World Trade Center zawala się w 102 minuty po uderzeniu. Ginie ponad 1600 osób w budynku i wokół niego.
- godz. 11.02 – Burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nakazuje ewakuację południowej części Manhattanu.
- godz. 17.20 – Po wielogodzinnym pożarze zawala się gmach nr 7 kompleksu World Trade Center, nie ma ofiar.
- godz. 20.30 – Prezydent Bush przemawia do narodu z Białego Domu, zapewniając, że trwają poszukiwania tych, którzy stoją za zamachami.
Tragiczny bilans zamachów, które zmieniły oblicze świata
21 lat po zamachach na World Trade Center, Pentagon i udaremnionym ataku na Biały Dom, wiadomo, że w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 łącznie zginęło 2996 osób. Ponad 6 tys. zostało rannych.
Ponad 91 tysięcy osób, które brały udział w akcji ratowniczej, zostało narażonych na szereg czynników szkodliwych dla zdrowia.
Do tej pory zmarło prawie 3,5 tys. z nich, wielu kolejnych ma poważne problemy zdrowotne:
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu trawiennego,
- nowotwory,
- zaburzenia psychiczne.
21 lat po zamachach na World Trade Center i Pentagon udokumentowano ponad 2,5 tysiąca zachorowań.
Kolejne rocznice tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku skłaniają do refleksji nad wciąż aktualnym zagrożeniem ze strony islamskiego terroryzmu. W ostatnich latach w zamachach zginęły lub zostały ranne tysiące ludzi.
Hasło islamskich fundamentalistów “dżihad”, tłumaczone jako “święta wojna”, oznaczające walkę z cywilizacją Zachodu, wciąż przewija się w groźbach terrorystów.
Niewątpliwie, 21 lat po zamachach na World Trade Center i Pentagon można stwierdzić, że te tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku bezpowrotnie odmieniły świat.
21. rocznica tragicznych wydarzeń – upamiętnienie ofiar
21 lat po zamachach na World Trade Center i Pentagon Amerykanie oddali hołd ofiarom. Główną ceremonię zorganizowano przed pomnikiem zamachów na World Trade Center. W Nowym Jorku w wydarzeniach uczestniczyła Kamala Harris, wiceprezydent USA.
Joe Biden, prezydent USA, oddał hołd ofiarom zamachów podczas uroczystości w Pentagonie. – Nasze zobowiązanie, by chronić Amerykę przed kolejnym atakiem terrorystycznym, jest bezterminowe – oświadczył Biden. – Tego lata, nasze siły przeprowadziły atak na Zawahirego, człowieka który był zastępcą bin Ladena 11 września i który był liderem Al-Kaidy – dodał.
Prezydent USA podkreślił także, że choć przywódca Al-Kaidy nigdy już nie zagrozi Ameryce, to zobowiązanie, by nie dopuścić do kolejnego ataku na Stany Zjednoczone “nie ma końca”.
Rodziny zabitych zgromadziły się także w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych przez terrorystów samolotów. W Shanksville w Pensylwanii była Jill Biden, Pierwsza Dama USA.
Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ, przekazał, że rosyjska agresja na Ukrainę pokazuje, że 21 lat po zamachach na World Trade Center i Pentagon terroryzm nie zniknął, lecz zmienił swój wymiar. Ambasador złożył wieniec pod Drzewem Przetrwania w Strefie Zero, miejscu zamachu 11 września 2001 roku w Nowym Jorku.
Do tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku odniósł się także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Dziś składamy hołd ofiarom 9/11. To jeden z najtragiczniejszych dni w historii USA i świata – napisał na Twitterze.
Today we pay tribute to the victims of 9/11. It is one of the most tragic days in the history of 🇺🇸 & the world. Facing missile attacks daily, 🇺🇦 knows well what terrorism is and sincerely sympathizes with the 🇺🇸 people. Terrorism is an evil that has no place in the modern world!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 11, 2022
– Ukraina, która mierzy się codziennie z atakami rakietowymi, dobrze wie, czym jest terroryzm i szczerze współczuje Amerykanom – dodał. Wołodymyr Zełenski oświadczył także, że “terroryzm to zło, dla którego nie ma miejsca we współczesnym świecie”.