Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu rozszerza współpracę
Porozumienie z Instytutem Strat Wojennych im. Jana Karskiego jest kolejnym podpisanym przez łódzkie muzeum. Współpraca będzie dotyczyła m.in. tworzenia wystaw, konferencji, publikacji oraz wspólnie prowadzonych badań naukowych. Pierwsze działania zostaną zaprezentowane w Strasburgu.
– Zaczynamy tutaj bardzo intensywnie działać w kierunku wspólnej wystawy, która będzie zaprezentowana w siedzibie Rady Europy. Jest ona poświęcona raportowi o stratach wojennych. Naszą intencją jest uzupełnienie jej o kilka plansz dotyczących losów polskich dzieci, wśród nich tych, które przeszły proces germanizacji. – mówi Ireneusz Piotr Maj, dyrektor muzeum.
Współpraca z Muzeum Dzieci Polskich pomoże Instytutowi Strat Wojennych im. Jana Karskiego rozszerzyć obszar badawczy instytutu, który do tej pory nie obejmował danych mówiących o losie polskich dzieci.
– Skupiliśmy się na stratach osobowych i materialnych. Nasz materiał, szczególnie ikonograficzny, nie obejmował dzieci. Nie mamy wielu zdjęć, a także wiedzy na temat losów. Jest więc to bardzo dobry przykład pola do współpracy. – podkreśla Konrad Wnęk, dyrektor instytutu.
Instytucje podejmą również wspólne działania na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu polskich strat wojennych oraz skutków II wojny światowej dla Rzeczypospolitej Polskiej.