Jesień astronomiczna i kalendarzowa
Irena Jarocka przed laty śpiewała już koniec lata, na łąkach zimne mgły, już koniec lata, idą coraz krótsze dni. I właśnie fragmentem piosenki “Koniec lata” należy powitać kolejną porę roku, czyli jesień. Zanim jednak zaprezentujemy wspaniałe polskie piosenki o jesieni, warto przytoczyć kilka faktów.
W 2022 roku ta kalendarzowa i astronomiczna rozpoczęła się wyjątkowo, bo w tym samym dniu – 23 września.
Czytaj także: Pogodny koniec tygodnia
Początek astronomicznej jesieni jest powiązany ze zjawiskiem nazywanym “równonoc jesienna“. W tym okresie dzień i noc trwają tyle samo. W południe promienie słoneczne padają na równik pod kątem 90 stopni, a słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie.
Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie, w którym słońce przeszło przez punkt Wagi. W tym roku nastąpiło to w piątek o godz. 3.03. Początek jesieni kalendarzowej zawsze przypada 23 września.
Polskie piosenki o jesieni
Z czym może kojarzyć się jesień? Dla wielu to po prostu koniec lata i początek chłodniejszych i krótszych dni. Dla innych okazja, by długie wieczory spędzać pod kocem, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jesiennymi wieczorami posłuchać także muzyki. A skoro zmienia się pora roku, to warto zaktualizować domową listę przebojów. Wybraliśmy polskie piosenki o jesieni – 7 wspaniałych utworów, które kojarzą się właśnie z tą złotą porą roku.
Sława Przybylska – Pamiętasz była jesień
Zestawienie “Polskie piosenki o jesieni” nie mogło rozpocząć się od innego szlagieru. Jeśli ktoś kocha rodzimą muzykę, nie może nie znać małego hotelu “Pod Różami” i starszego portiera, który dawał klucz do pokoju numer 8. Niewątpliwie, gdy myślimy o polskich jesiennych przebojach, w głowie pojawia się piosenka, którą wykonuje Sława Przybylska. I jeszcze ciekawostka: piosenka ta została napisana do filmu “Pożegnania” w reż. Wojciecha Jerzego Hasa.
Czesław Niemen – Wspomnienie
Mimozami jesień się zaczyna, Złotawa krucha i miła – któż z nas nie zastanawiał się, czym są mimozy. To oczywiście kwiaty, od których Czesław Niemen rozpoczyna swoją piękną piosenkę “Wspomnienie”. Warto również dodać, że “Wspomnienie” to wiersz Juliana Tuwima. Łódzki poeta napisał go do swojego tomiku “Siódma jesień” z 1922 roku. W latach 60. XX wieku muzykę do tekstu skomponował Marek Sart, a wykonał wspomniany Czesław Niemen.
Jesienne róże – Mieczysław Fogg
Byliśmy już w latach 50. i 60., czas jeszcze bardziej cofnąć się w czasie. Kolejna propozycja to szlagier z lat 30. ub. stulecia. Jesienne róże, róże smutne herbaciane – śpiewał Mieczysław Fogg, choć to nie on jako pierwszy wykonywał ten utwór. Piosenkę o jesiennych różach wcześniej wykonywał duet Tola Mankiewiczówna i Aleksander Żabczyński. Tytułowe kwiaty szeptały cicho o rozstaniu w tangu z rewii “Przebój Warszawy” z teatru „Morskie Oko”.
Cygańska jesień – Anna Jantar
W 1976 roku Stanisław Bareja nakręcił komedię “Brunet wieczorową porą”. Michał Roman, w niezapomnianej kreacji Krzysztofa Kowalewskiego, poszukiwał zabójcy w czerwonym kapeluszu. Kryminalnej komedii towarzyszyła piosenka Anny Jantar, do której słowa napisali Janusz Kondratowicz i Jonasz Kofta, a muzykę skomponował Waldemar Kazanecki. Ktoś może powiedzieć, że nie jest to typowy utwór o jesieni, ponieważ brakuje w nim żółtych liści i jesiennych kwiatów. Trzeba jednak przyznać, że w liryczny sposób opisuje tę “złotą” porę roku. Dlatego też “Cygańska jesień” i “Polskie piosenki o jesieni” tak dobrze do siebie pasują.
Żółty liść – Janusz Laskowski
A skoro już o żółtych liściach. Tyle opowiedział Januszowi Laskowskiemu, że ten postanowił nie tylko o nim zaśpiewać – Laskowski jest także autorem tekstu i muzyki. Artysta przekonuje, że jesień wszystko odmienia i trudno się z nim nie zgodzić. Niewątpliwie “Żółty liść” to jeden z tych przebojów, który musi znaleźć się na jesiennej liście przebojów.
Skaldowie i Łucja Prus – W żółtych płomieniach liści
Na chwilę pozostańmy przy relacjach damsko-męskich. Kolejną jesienną propozycją jest tekst Agnieszki Osieckiej, do którego muzykę napisał Andrzej Zieliński. W liryczny świat słuchaczy wprowadziła z kolei Łucja Prus, której asystowali Skaldowie. To właśnie nieodżałowana wokalistka śpiewała, że w żółtych płomieniach liści, brzoza dopala się ślicznie. Co ciekawe, słowami piosenki Agnieszka Osiecka komentowała sytuację w Polsce po marcu 1968 roku. W ten sposób wyrażała się o przymusowej emigracji swoich przyjaciół, zmuszonych do wyjazdu z kraju ze względu na żydowskie pochodzenie. Jak widać, polskie piosenki o jesieni mogą traktować na różnorodne tematy.
Czerwone Gitary – Barwy jesieni
Tworząc zestawienie pt. “Polskie piosenki o jesieni”, nie można zapomnieć o Czerwonych Gitarach. W repertuarze legendarnego polskiego zespołu także znalazło się miejsce dla tej pory roku. Zielone drzewa, które chroniły nas, w żółte kolory zamienił czas – to fragment “Barw jesieni”, który idealnie odzwierciedla jesienny polski krajobraz.
Wartoprzeczytać
Tak prezentuje się nasza lista siedmiu wspaniałych polskich jesiennych przebojów.
Na koniec jeszcze bonus od Starego Dobrego Małżeństwa o symbolicznym tytule “Jesień”. Lider SDM, Krzysztof Myszkowski, napisał muzykę do wiersza Edwarda Stachury. Poeta w swym utworze traktował o człowieczym losie i przemijaniu – jesieni życia.
A Wy, macie swoje ulubione polskie piosenki o jesieni? Podzielcie się z nami w komentarzu.