Na pabianickim cmentarzu komunalnym zorganizowano powtórny pochówek dawnych mieszkańców Pabianic, których szczątki zostały znalezione podczas przebudowy ul. Warszawskiej i Starego Rynku. Archeolodzy natrafili wówczas na pozostałości dawnych cmentarzy podlegających parafii św. Mateusza.
Nie ukrywam, że w momencie kiedy pojawiły się pierwsze szczątki w pasie drogowym ulicy Zamkowej i Warszawskiej było to dla nas zaskakujące, że w tym miejscu w ogóle były mogiły i bardzo płytko, praktycznie pod samym asfaltem. Potem jeszcze część udało się odkryć na Starym Rynku – mówi prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz
Grób, w którym pochowano szczątki ponad 160 pabianiczan, zaprojektowała Renata Sielczak, architekt miasta.
Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Obok znajdują się inne miejsca pamięci m.in. grób pabianickich harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej.
Chcieliśmy zastosować symbolikę miejsca, skąd te prochy zostały zebrane. Ulica warszawska wszystkim nam się kojarzy pabianiczanom z właśnie z kostką granitową, która została podczas remontu zdjęta. Dlatego no chcieliśmy wykorzystać tę kostkę, żeby nawiązać do tego miejsca, gdzie ci ludzie spoczywali. Zamierzeniem była jak największa prostota – mówi Renata Sielczak
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Mateusza, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Zbigniew Wołkowicz. Później odbyły się uroczystości pogrzebowe z udziałem władz miasta. Prochy zmarłych spoczęły w jednej kwaterze.
Czytaj także: Nowoczesna integracja i rozwijanie kompetencji przyszłości. Półtora miliona zł dla pabianickich szkół
oprac. espe