Piotrkowskie Biennale Sztuki w ODA
Do konkursu zgłosiło się 618 artystów z całej Polski. Przywieźli ponad 1270 prac. Dyrektor ODA Andrzej Hoffman tłumaczy, że temat tegorocznego biennale sztuki to „stoicki impuls”.
– To jest klucz dla jury. W momencie, kiedy sprawdzaliśmy, oglądaliśmy te ponad 1200 prac, każdą pracę rozpatrywaliśmy, na ile jest odpowiedzią na tekst wprowadzający, bo to nie jest tylko temat. Do tego jest napisany tekst wprowadzający, który jest opublikowany. Sposób wykonania czy biegłość posługiwania się daną technikom też jest brane pod uwagę przez jury, ale nie jest to najważniejsze. Ważniejszy jest tutaj temat, ustosunkowanie się do tematu – podkreśla Andrzej Hoffman.
Posłuchaj:
Odwołanie do kondycji człowieka
Jedną z prezentowanych na wystawie prac jest „Pieta dnia codziennego” Marka Elsnera. To pełnoformatowa rzeźba, siedząca w fotelu – wykonana w formacie 1/1.
– Rzeźba odwołująca się do tradycji piet, a z drugiej strony zmęczenia i naszej kondycji. Na oprowadzeniu ktoś powiedział, że leży jak zdjęty z krzyża, ale też się pojawiło wypalone życie. Takie w zasadzie proste skojarzenia, ale dające jakiś nowy sposób odbioru tej pracy. Sam autor był zaskoczony na spotkaniu, że takie skojarzenia się ludziom pojawiły, że człowiek, ceramika, temperatura, a jednocześnie kondycja ludzi – dodaje Andrzej Hoffman.
Posłuchaj:
Na wystawie zaprezentowano 74 prace. Można je oglądać do końca roku.