Wydzielenie aktywów węglowych w PGE
Największe wyzwanie, jakie czeka Polską Grupą Energetyczną w nowym roku to wydzielenie aktywów węglowych do nowego podmiotu. Będzie nim Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, w której zostaną skonsolidowane aktywa PGE, spółki ENEA, Energa i Tauron. O tym, dlaczego taka operacja jest konieczna mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski. – Jest to konieczne po to, aby podmioty bez aktywów węglowych mogły głębiej się zadłużyć, aby mogły rozwijać odnawialne źródła energii i aby mogły inwestować. Dzisiaj instytucje finansowe i ubezpieczyciele nie chcą finansować już podmiotów, które mają w swoim portfolio źródła oparte o węgiel kamienny i brunatny. Stąd jest rządowy pomysł powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego czyli podmiotu, który będzie skupiał wszystkie źródła oparte o węgiel – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski.
Co z odkrywką w Złoczewie?
Prezes Dąbrowski, zapytany o szanse na powstanie odkrywki w Złoczewie odpowiedział, że decyzja o ewentualnym wydobyciu będzie należała do powstającej NABE. – W planach nie mamy tam budowy nowej kopalni i źródła wytwarzania, z uwagi na to, że technologie które są dostępne, czyli przede wszystkim dotyczące wychwytu CO2, powodują, że ta inwestycja byłaby trwale nierentowna. Ale mamy do czynienia z ogromnym postępem technologicznym w tej dziedzinie. Może w ciągu najbliższych kilku, może kilkunastu lat, powstaną nowe technologie wychwytujące CO2 i wtedy rozpoczęcie budowy odkrywki Złoczew i eksploatacja węgla brunatnego z tamtego rejonu, będzie opłacalna. Dzisiaj nie jest to opłacalne. Aczkolwiek pamiętajmy o tym, że odkrywka Złoczew pozostanie na zawsze w rezerwie energetycznej Polski – mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
NABE z siedzibą w Bełchatowie
Powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego zaplanowano na koniec pierwszego kwartału 2023 roku. Swoją siedzibę ma mieć w Bełchatowie.
NABE ma powstać z przekształcenia spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Swoją siedzibę będzie mieć w dotychczasowej siedzibie PGE GiEK. Będzie zarządzać m.in. bełchatowską kopalnią i elektrownią.