Dzięki zbudowaniu takiej infrastruktury, możliwe będzie prawidłowe wykorzystanie elektrowni ekologicznych, czyli fotowoltaiki, biogeneratorów, energii wiatru i niewielkich elektrowni wodnych.
O zamierzeniach dotyczących takich inwestycji powiedziała Anita Sowińska, Wiceministra Klimatu i Środowiska, podczas otwarcia zmodernizowanej rozdzielni, która zapewni energię dla 27 tysięcy odbiorców, w tym dla Nowego Centrum Łodzi.
Ta inwestycja jest istotna dla całej gospodarki elektroenergetycznej w Polsce. Ta stacja zasila bardzo dużą część Łodzi, ale nie jest to wszystko, potrzebujemy więcej takich inwestycji w sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. W Polsce zamierzamy zainwestować 100 miliardów złotych do 2030 roku w sieci dystrybucyjne i przesyłowe – mówiła Sowińska.
Uroczyście otwarta stacja energetyczna, według Anny Ślęzak, dyrektora generalnej Polskiej Grupy Energetycznej Łódź, pozwoli zastąpić dotychczas używane urządzenia pracujące z pełną mocą nowoczesnym, bezpiecznym systemem o dwa razy większym potencjale.
Oddaliśmy dzisiaj do użytkowania nową stację Śródmieście, a to dla nas, łodzian oznacza, że będziemy mieli większe bezpieczeństwo dostawy energii elektrycznej do państwa domów, do naszych instytucji, które są na terenie miasta Łódź – uważa Ślęzak.
Nowa inwestycja warta 40 milionów złotych będzie wykorzystywała sześć podziemnych sieci zasilających zamiast dotychczasowych napowietrznych dwóch.
Dla osób mieszkających, pracujących lub przejeżdżających przez centrum Łodzi oznacza to pewność, że prąd nie zostanie wyłączony, a krajobraz stanie się ładniejszy.