Straty.pl to kolejny etap programu “Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”, zainicjowanego przez Instytut Pamięci Narodowej już w 2006 roku. To ogólnodostępna baza danych, zawierająca szczegółowe informacje o osobach zamordowanych, represjonowanych, zaginionych czy deportowanych w czasie niemieckiej okupacji.
Celem tego projektu jest zbieranie informacji o osobach, które doznały represji na obszarze okupacji niemieckiej do tej pory bazie tej mamy informacje na temat 5500000 osób, z czego 5 milionów ustalone jest z imienia i nazwiska. To oczywiście dużo, ale chcielibyśmy przywrócić pamięć tym, którzy jeszcze są anonimowi – mówi zastępca dyrektora IPN Oddział w Łodzi dr Joanna Żelazko.
Instytut Pamięci Narodowej apeluje do rodzin, instytucji i świadków historii o pomoc w uzupełnianiu danych o ofiarach, których losy nie zostały dotąd udokumentowane. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę straty.pl i przekazać informacje na temat osób represjonowanych w zakładce kwestionariusz.