Eksponaty do Muzeum w Nieborowie przekazał – w wieloletni depozyt – Maciej Radziwiłł z Fundacji Trzy Trąby. Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, mówi, że każdy z tych trzech eksponatów jest niezwykle cenny, a najcenniejszym obiektem jest renesansowa okrągła tarcza rycerska.
Jej proweniencja zaprowadziła nas do Mediolanu. Druga połowa XVI wieku, bardzo cenny przedmiot. Tarcza wędrowała z rąk do rąk, aż znalazła się w Nieborowie. Przeprowadziliśmy międzynarodową kwerendę. Zachowały się tylko dwie takie tarcze. Druga jest w muzeum w Cleveland – dodaje.
fot. lodzkie.pl
Niezwykle okazałym nabytkiem jest również gobelin. Ma wymiary 343 x 467 cm. Wyprodukowany został w renomowanej wytwórni Oudenaarde, a jego twórcą był Pieter Van der Kercken. Świadczy o tym sygnatura umieszczona na tkaninie. Scena na gobelinie nawiązuje do bitwy pod Issos z 333 r. p.n.e., gdy Aleksander Macedończyk pokonał perskiego króla Dariusza III.
Gobelin pochodzi z paryskiego domu Zofii Urusov Radziwiłł. Po bezpotomnej śmierci księżnej w 1889 r. jej majątek przejęli wierzyciele oraz jedna z siostrzenic – księżna Barszczow. Dekoracyjną tkaninę kupiła do kolekcji Fundacji Trzy Trąby Zofia Radziwiłł w paryskim Maison Jansen. Gobelin jest w bardzo dobrym stanie. Wymaga niewielkich prac konserwatorskich, które prowadzone są obecnie w jednej z pracowni muzealnych.
fot. Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Do Nieborowa został przekazany także pochodzący z połowy XIX wieku obraz przedstawiający złoty salon z Hôtelu Lambert, który po powstaniu listopadowym był wyjątkowym miejscem dla Polaków. To w tej rezydencji znajdował się ośrodek polskiego obozu emigracyjnego we Francji po powstaniu. Hotel od 1843 r. należał do rodziny Czartoryskich.
To przepiękny malunek na desce. Przedstawiona jest na nim sypialnia książąt Czartoryskich. Najprawdopodobniej jest to jedyny wizerunek tego pomieszczenia z tego okresu. Mamy wrażenie, że ten malunek jest niedokończony. Wciąż widoczne są na nim szkice wykonane ołówkiem. Jest dla nas bardzo ciekawe – mówi Monika Antczak.
fot. lodzkie.pl
Eksponaty będą poddane niezbędnym pracom konserwatorskim, a na wystawie w Nieborowie można je będzie oglądać w marcu 2025 roku.