Ofiary procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej zostały upamiętnione
18 czerwca 1945 roku sąd w stolicy ZSRR skazał 16 Polaków (przywódców Polski Podziemnej) na kary pozbawienia wolności w radzieckich więzieniach. Byli wśród nich kutnianie.
– W gronie aresztowanych i później skazanych w procesie było 2 mieszkańców ziemi kutnowskiej. Był to Stanisław Jasiukowicz, wybitny działacz Stronnictwa Narodowego, pełniący różne funkcje w okresie wojny i Franciszek Urbański, przedstawiciel Stronnictwa Pracy – mówi Kazimierz Śwircz z Muzeum Regionalnego.
Posłuchaj:
Osoby, z których mieszkańcy Kutna powinni być dumni
Pod tablicą przy kościele pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Łąkoszynie delegacje władz miasta, powiatu, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Kutnie i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kutnie złożyły kwiaty.
– Kutno pamięta, od wielu lat co roku się spotykamy, również o tych osobach mówi się w szkołach, na lekcji historii, na lekcjach wychowania obywatelskiego. Są to takie osoby, z którym tutaj mieszkańcy Kutna powiatu kutnowskiego mogą być dumni i powinni być dumni – dodaje Kazimierz Śwircz.
Posłuchaj:
Warto przeczytać
Stanisław Jasiukowicz został skazany na pięć lat więzienia. Dwa miesiące przed wyjściem na wolność zmarł. Istnieje podejrzenie, że został zamordowany. Franciszek Urbański przeżył więzienie i wrócił do kraju. Ale przeżycia wojenne i pobyt w Moskwie spowodowały, że podupadł na zdrowiu i wkrótce potem – w 1949 roku zmarł.