Nowe zasady pracy zdalnej
Na początku roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza do Kodeksu Pracy definicję pracy wykonywanej zdalnie oraz jej zasady. Po wielu latach pracowania z domu taki system zarabiania został prawnie ustrukturyzowany. O tym co się zmieni od 7 kwietnia rozmawialiśmy z doktor Izabelą Florczak z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego.
Posłuchaj:
Warto zaznaczyć, że nawet mimo obowiązywania w przepisach Kodeksu Pracy regulacji dotyczących pracy zdalnej, nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na jej wykonywanie. Są grupy które są wyłączone z możliwości pracy zdalnej, przede wszystkim dotyczy do prac szczególnie niebezpiecznych.
Praca zdalna – nie można jej odmówić kobiecie w ciąży
Przed największym wyzwaniem stoją obecnie ci pracodawcy, którzy do tej pory nie umożliwiali wykonywania pracy na odległość, mimo iż charakter pracy na to pozwalał, ponieważ pracownicy mogą teraz wnioskować o jej wdrożenie. A komu pracy zdalnej szef nie będzie mógł odmówić wraz z wejściem nowych przepisów? Przede wszystkim pracownikom tzw. uprzywilejowanym, czyli kobietom w ciąży i osobom wychowującym dziecko do lat 4.