Centrum Edukacji Historycznej powstało w kamienicy przy sieradzkim Rynku
W kamienicy przy sieradzkim Rynku, przez 200 lat działała apteka. W czasie adaptacji lokalu okazało się, że historia tego miejsca jest znacznie bogatsza.
– Co ciekawe, dzisiaj symbol naszego stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej jest na ścianie. Bractwa, które zajmuje się historią średniowiecza. Na ścianie, która jak na nasze sieradzkie warunki, jest bardzo średniowieczna. Faktycznie mamy do czynienia ze ścianą, najprawdopodobniej zbudowaną murów i zamku sieradzkiego – mówi Stanisław Muszyński z Bractwa Rycerskiego.
Posłuchaj:
Każda miejscowość była kiedyś siedzibą rodu rycerskiego
W Centrum Edukacji Historycznej członkowie sieradzkiego stowarzyszenia zamierzają prowadzić warsztaty i prelekcje by promować edukację regionalną. Historia Ziemi Sieradzkiej i okolicznych powinna być powodem do dumy jej mieszkańców, przekonuje Michał Szymański.
– Każda miejscowość była kiedyś siedzibą rodu rycerskiego, była miejscem gdzie jakieś uposażenie posiadał potężny klasztor, mało kto wie że na ziemi sieradzkiej były nawet majątki należące do Benedyktynów z Tyńca także bardzo potężne faktycznie byty działały nawet na terenie tych niewielkich miejscowości. Podnosimy ten argument podczas naszych akcji i naszych działań – zaznacza Michał Szymański.
Posłuchaj:
Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej zmierza uczestniczyć w budowie marki turystycznej regionu, angażować się w wydarzenia rekonstrukcyjnych i podtrzymywać wiedzę o ginących zawodach. Centrum Edukacji Historycznej w Sieradzu powstało dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności.