Nowy dyrektorzy łódzkich teatrów – Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego, na stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi powołany został Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Swoją funkcję będzie sprawował od 1 stycznia 2023 roku do 31 sierpnia 2027 roku. Na zastępcę dyrektora ds. artystycznych – na ten sam okres – zarząd powołał Rafała Janiaka.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski urodził się w 1972 roku w Gdyni. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. W 2007 roku na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora nauk muzycznych, a następnie – w 2010 – doktora habilitowanego. Od 2012 roku prowadzi klasę dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W 2021 roku, postanowieniem prezydenta RP, otrzymał tytuł profesora sztuki.
W latach 1997-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej, a od 2005 – Opery i Filharmonii Podlaskiej. Od września 2016 roku do września 2019 roku pełnił funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej. Właśnie ten epizod w karierze nowego dyrektora Teatru Wielkiego budzi największe wątpliwości wśród części łódzkich radnych.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski jest również dyrektorem artystycznym i dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej „Filharmonia” oraz dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Nowi dyrektorzy łódzkich teatrów – Michał Chorosiński
Został rozstrzygnięty także konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego, od 1 września 2023 roku – do 31 sierpnia 2028 roku (5 sezonów artystycznych) na tę funkcję został powołany Michał Chorosiński. Do tego czasu, czyli w okresie od 1 stycznia 2023 do 31 sierpnia 2023 roku, zarząd powierzył mu pełnienie obowiązków dyrektora.
Michał Chorosiński urodził się 5 września 1975 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończył w 1999 roku.
Trzy lata wcześniej zadebiutował na deskach teatru, w roli strażnika w sztuce „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira. W późniejszych latach był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Występował także gościnnie w teatrach w: Krakowie, Częstochowie czy Jeleniej Górze.
Jego debiut filmowy przypadł na 1999 rok, kiedy zagrał u Jerzego Hoffmana w „Ogniem i mieczem”. Wystąpił także w takich filmach, jak „Stara Baśń”, „Smoleńsk”, „Gierek”.
Michał Chorosiński znany jest szerokiej publiczności również z występów w serialach telewizyjnych m.in. „Adam i Ewa”, „Czas honoru” czy „M jak miłość”.
Komentowane 2
… a Warszawska Orkiestra Kameralna „Filharmonia” istnieje jedynie na papierze! MNN od czasu, kiedy pogonili go z Wroclawia nie dyryguje praktycznie nigdzie, taki to wlasnie rozchwytywany dyrygent. Znajomosci w PiSie byly na tyle mocne, ze udalo sie go zainstalowac w Lodzi jeszcze przed wyborami, bo chyba nikt nie ma watpliwosci, ze za ta decyzja nie stala zadna analiza kompetencji…
Marcin Nalecz-Niesiolowski NIE JEST goscinnym dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Przez ostatnie 5 lat dyrygowal w tej instytucji zaledwie raz.