Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny
W parku Szarych Szeregów pod pomnikiem Martyrologii Dzieci “Pęknięte Serce” przypomniano o najmłodszych ofiarach niemieckiej okupacji. W obozie, który został utworzony w Łodzi, na terenie getta, Niemcy więzili dzieci do 16. roku życia.
W uroczystościach wziął udział m.in. więzień obozu Jerzy Jeżewicz, który trafił tu jako mały chłopczyk.
– Dzisiaj akurat wypada 80 lat od mojego aresztowania. Jako 2-letni chłopak, z bratem 3,5-letnim, już po aresztowaniu rodziców trafiliśmy do Łodzi. Najgorsze było to, że znikąd nie można było się spodziewać jakiegoś ratunku. Małe dzieci były przeznaczone do zniemczenia, dlatego nie były zatrudniane w żadnej pracy. Dzieciaki, które normalnie pracowały miały od 8 do 16 lat. Jak kończyły 16 lat były wywożone do Oświęcimia – wspominał Jerzy Jeżewicz.
Wiceprezydent Adam Wieczorek mówił o tym, co symbolizuje pomnik Pękniętego Serca, który upamiętnia dzieci więzione w niemieckim obozie.
– Czym on jest dla nas? Co on powinien pokazywać? To ból, cierpienie, trauma – ta fizyczna i ta psychiczna, której doznały dzieci polskie w wyniku działań wojennych i po wojnie. To zniszczone dzieciństwo i lata, których na pewno nie da się odzyskać – mówił wiceprezydent.
Obóz, który powstał na terenie łódzkiego getta, funkcjonował jako obóz koncentracyjny. W latach 1942-1945 Niemcy przetrzymywali w nim od 2 do 3 tysięcy polskich dzieci.
Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny ustanowiono 13 lipca 2023 roku. Na dzień obchodów wybrano 10 września, odnosząc się w ten sposób do tragicznych wydarzeń z Mosiny w 1943 roku. Data została zaproponowana przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.