Książka jest kopalnią wiedzy rozwoju cywilizacji. Wiedza zawarta w lekturach może być odpowiedzią i podpowiedzią dobrych pomysłów na wagę złota. Czytanie rozwija człowieka emocjonalnie i umysłowo. Jest fitnessem dla naszego umysłu. Mamy różne pasje w swoim życiu nauka języków obcych, gra w szachy, jazda na rowerze, ale czytanie książek jest najprostszą formą spędzania wolnego czasu. Po ciężkim dniu pracy można czytać ciekawą lekturę i się relaksować, odpocząć fizycznie, a przy okazji myśleć. Czytanie wzmacnia nas psychicznie. Czytanie motywuje i inspiruje, ale także uspokaja. Naukowcy badali w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem rozmaitych aktywności tradycyjnie uważanych za uspokajające. Czytanie zwyciężyło ze słuchaniem muzyki i piciem herbaty. Jednak wszystkie te czynności można połączyć słuchając kojącej muzyki i popijać ciepłą herbatę można czytać świetną lekturę..
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie organizuje różnorodne formy pracy zmierzające do rozwoju czytelnictwa, promowanie zbiorów, pisarzy i jej działalności.
Cyklicznie realizujemy: Narodowe czytanie; Lekcje biblioteczne, Pasowanie na czytelnika, Rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz”, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i dla dorosłych, spotkania autorskie, konkursy literackie; w filii spotkania Czytających rodzin czy klub Miłośników Gier Planszowych, itp.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie w ramach programu „Promocja Czytelnictwa 2023” realizuje projekt pn „MaraTONY LITERACKIE – to działania, które mają na celu rozbudzić i pozytywnie nastawić na czytanie książek”. Maraton Literatury jest do tego doskonałą okazją.
Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe.
Do tej pory w ramach projektu zrealizowaliśmy: 1. Nagrywanie wierszy dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami emisja nagrań dostępna na stronie internetowej biblioteki w zakładce Migane wiersze oraz na Facebook jak również na YouTube. 2. „Wyprawki czytelnicze” dla klas I-III. Uczniowie otrzymują zakładkę do książki, na którą naklejają naklejki za każdą wypożyczoną książkę następnie będą omawiać najbardziej ciekawą i godną polecenia książkę swoim rówieśnikom. Nagrodą dla uczestników są artykuły szkolne. Przygotowane jest 110 wyprawek. 3. W ramach Światowego Dnia Umiejętności Czytania 14 września odbył się Powiatowy konkurs „Mistrz Pięknego Czytania” w którym wzięło udział 21 uczniów klas I-III z 8 szkół z terenu powiatu wieluńskiego. 4. 20 września w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka odbyły się 3 spotkania autorskie z Małgorzatą Swędrowską pn. „Połączeni z książką”. Pani Małgorzata jest autorką wielu książek dla dzieci, napisanych według “koncepcji animacji czytelniczej zwanej czytaniem wrażeniowym”. Łącznie wzięło udział 105 przedszkolaków. 5. 27 września „MaraTON LITERACKI” – biliśmy rekord czytania jednego tekstu głośno całą grupą w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Czytaliśmy wiersz lokalnej poetki Eleonory Grondowej pt. „Wrześniowe lato” łącznie wzięło udział ponad 300 osób uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie oraz zaproszenie goście. Całość połączona była z piknikiem, konkursami literackimi, zabawami animacyjnymi, muzyka na żywo, warsztatami detektywistycznymi poprowadzonymi przez Dariusza Rekosza autora książek dla dzieci i młodzieży oraz występ aktorów z Teatry Lalek Arlekin z Łodzi z tego dnia powstał teledysk promujący czytelnictwo. 6. W dniu 29 września odbyły się warsztaty pn. „Językowe wygibasy” dla uczniów klas V, które przeprowadziła Pani Sylwia Marciniak nauczyciel języka polskiego i logopeda. Wspólne ćwiczenia oddechowe i logopedyczne miały na celu pogłębić warsztat językowy. Grupa mogła doskonalić prawidłowy toru oddechowy, usprawnić aparat artykulacyjny czy wzbogacić czynne słownictwo. Jednym z przykładów była wyliczanka podczas jednego toru oddechowego np.: Pierwsza wrona bez ogona, druga wrona bez ogona…czy przeczytanie łamańców językowych np. Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi; Król Karol kupił Królowej Karolinie korale koloru koralowego; Bar Barnaba Bar Barbara oto barów barwna para; Czy Tata czyta cytaty z Tacyta?; Jola lojalna, Jola nielojalna; Stół z powyłamywanymi nogami.
Cyklicznie 2 razy w m-cu odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” . Na każdym spotkaniu głośno czytany fragmenty książek lub dzieci otrzymują książki do domu, a później dyskutujemy o bohaterach. Dodatkowo dzieci wykonują prace plastyczne oraz nie brakuje zabaw integracyjno-animacyjnych.
Cyklicznie odbywają się również spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
W środowe popołudnie 6 października odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Grochowską autorką biografii Tadeusza Różewicza. Pani Magdalena opowiedziała bardzo ciekawe wątki z życie Tadeusza Różewicza. Losy jego rodziny począwszy od losów jego mamy, aż do czasów współczesnych pokazują jak mocno doświadczyło go życie. Utwory, które pisał są jego osobistymi przeżyciami, obserwacją otaczającego go wówczas świata. Jak twierdzi Pani Magdalena jego utwory są ponadczasowe warte przeczytania i poznania. Pani Magdalena Grochowska wzruszona jest historią życia Różewicza i jego rodziny, a to było widać kiedy opowiadała ważne zdarzenia zachodzące w życiu rodziny. Autorka na co dzień utrzymuje kontakt z rodziną Różewicza, a syn Kamil wiedząc, że pani Magdalena będzie w naszej bibliotece kazał wszystkich pozdrowić. Za co serdecznie Dziękujemy.
Spotkanie autorskie z Robertem Małecki autorem powieści kryminalnych odbyło się 11 października w godzinach popołudniowych. Pani Dyrektor Barbara Domagała dyrektor biblioteki przywitała uczestników, a całość poprowadził Pan Daniel Sibiak dyrektor oddziałów Dziennika Łódzkiego w Wieluniu, Sieradzu i Zduńskiej Woli.
Pan Robert napisał serie kryminałów w skład których wchodzi: „Skaza”, „Wada”, „Zadra” oraz Toruński, do której należy: „Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach” i „Koszmary zasną ostatnie” i wiele innych, które można wypożyczyć w naszej bibliotece (w każdej książce znajduje się dedykacja dla czytelników) . Autor okazał się świetnym z mówcą. Odpowiadał na pytania w sposób lekki, przyjemny i wyczerpujący. Opowiadał o swojej pracy, pasjach i rodzinie. Opisał w jaki sposób tworzy powieści i swoich bohaterów.
Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książki, otrzymać autograf z dedykacją oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne nowości książkowe i życzymy dalszych sukcesów zawodowych. Dziękujemy Pani Danielowi Sibiakowi za poprowadzenie ciekawej rozmowy z Robertem Małeckim.
Nie zabraknie spotkań autorskich dla dzieci już 9 listopada dla klas V odbędzie się spotkanie z Ewą Nowak, a 16 listopada dla klas II-III z Agnieszką Frączek. To prawdziwy maraton literacki skierowany dla dzieci, młodzieży oraz całej społeczności gminy Osjaków i powiatu wieluńskiego.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Równolegle realizujemy projekt Partnerstwo dla książki 2023 pn. „Książki mają supermoc! – czas się z nimi zaprzyjaźnić.” Zaplanowane zostały następujące działania; konkurs fotograficzny „Czytam dziecku”; Głośne czytanie bajek, baśni oraz zajęcia plastyczne dla dzieci; Prelekcja z elementami warsztatu z psychologiem i logopedą dla rodziców dzieci przedszkolnych; Głośne czytanie książek dla dzieci w przedszkolu przez członków DKK, Klub seniora oraz bibliotekarzy, „Śpiewająca biblioteka” video spotkanie autorskie dla przedszkolaków, Dzień Postaci z Bajek- wydarzenie czytelnicze połączone z konkursami i przebraniem za ulubione postaci z bajek.
Przed nami wiele ciekawych propozycji, które szykujemy dla naszych czytelników. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bibliotekaosjakow.pl oraz Facebook