Orszak Trzech Króli 2023 w Łodzi
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 mszą świętą w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego (ul. Piotrkowska 2). Przewodził jej abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Następnie w samo południe z placu Wolności wyruszył Orszak Trzech Króli. Przeszedł ulicą Piotrkowską aż do łódzkiej archikatedry. Orszak prowadzony był przez anioły, które według biblijnej historii przyszły oznajmić pasterzom nowinę o nowo narodzonym Mesjaszu.
Dla uczestników największych łódzkich jasełek przygotowano 10 tys. tekturowych koron, śpiewniki kolęd oraz złote gwiazdy betlejemskie.
Zwieńczeniem uroczystości był występ folkowego zespołu “Mała Armia Janosika“. Największa kapela góralska w Polsce, licząca 180 członków, zagrała najbardziej znane kolędy i pastorałki.
Posłuchaj:
Zobacz wideo:
Uczestnicy łódzkiego Orszaku Trzech Króli zgodnie podkreślali, że piątkowa uroczystość w piękny sposób kończy świąteczny okres.
Posłuchaj:
O godzinie 17.00 w Łodzi wystartował 7. Bieg Trzech Króli – rywalizacja będzie toczyć się na dystansie 5 kilometrów. Start i meta na rynku Manufaktury.
Wymiar charytatywny
Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Łodzi – miał także, podobnie jak w latach ubiegłych – wymiar charytatywny.
Zbierane podczas wydarzenia pieniądze będą przeznaczone na sfinansowanie 500 godzin zajęć z logopedii dla dzieci z zespołem Downa – o czym przypominał metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś.
– Im więcej zajęć dzieci będą miały, tym łatwiej będzie im żyć – powiedział abp Ryś.
Środki trafią także na pomoc dla około stu dzieci z potrzebujących wsparcia rodzin żyjących w Bejrucie, w Libanie.
Orszak Trzech Króli przeszedł około południa ulicą Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej.
Tam – monarchowie oddali hołd nowonarodzonemu Jezusowi, a na finał – z kolędami i pastorałkami wystąpiła “Mała Armia Janosika” – największa w Polsce kapela góralska, licząca 180-ciu młodych muzyków.
Czytaj także: Bieg Trzech Króli w Łodzi. Utrudnienia w ruchu i zmiany rozkładów MPK-Łódź
Święto Trzech Króli
6 stycznia w kalendarzu wypada Święto Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt – powstało na początku IV wieku.
W czasie piątkowej (6 stycznia) świątecznej liturgii w kościołach kapłani święcą kadzidło i kredę, którą następnie oznacza się drzwi domów. Ten zwyczaj upowszechnił się na przełomie XV i XVI wieku.
Od 2011 roku Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Czytaj więcej…