Święto Trzech Króli – 6 stycznia
6 stycznia w kalendarzu wypada Święto Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt – powstało na początku IV wieku. Warto jednak zaznaczyć, że imiona Trzech Króli – Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero od VIII wieku.
Zgodnie z tradycją Kacper przedstawiany jest jako Afrykańczyk, który ofiarował Jezusowi mirrę. Melchior to Europejczyk, który darował złoto, a Baltazar z Azji przyniósł do żłóbka kadzidło.
Na ten temat rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Krupą-Ławrynowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Czy Trzej Królowie rzeczywiście istnieli? Jeśli tak, skąd przyszli, kim byli i jak mieli na imię?
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
W czasie piątkowej (6 stycznia) świątecznej liturgii w kościołach kapłani święcą kadzidło i kredę, którą następnie oznacza się drzwi domów. Ten zwyczaj upowszechnił się na przełomie XV i XVI wieku.
C†M†B na drzwiach
W Biblii nie pojawiają się imiona mędrców, którzy przybyli z darami do nowo narodzonego Jezusa. Dlatego też błędnym jest przyjmowanie, że pisane trzy litery na drzwiach (K, M, B) to skrót od imion Kacpra, Melchiora i Baltazara. Właściwy zapis powinien brzmieć C M B. Jest to skrót od łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat” (pl. Niech Chrystus Błogosławi Domowi). Pomiędzy literami można postawić łącznik w postaci krzyży.
Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy
Wolny dzień od pracy w Święto Trzech Króli to przedwojenna tradycja. Komunistyczne władze zdjęły święto jako państwowe z 1960 roku. Przywrócono je dopiero – uchwałą Sejmu RP – w 2011 roku. Inicjatorem przywrócenia święta był Jerzy Kropiwnicki, ówczesny prezydent Łodzi.
Tradycją na 6 stycznia jest organizacja Orszaków Trzech Króli. W województwie łódzkim przejdą ulicami m.in. Łodzi, Bełchatowa i Łowicza. W całej Polsce orszaki zostaną zorganizowane w ponad 660 miejscowościach.