Można jednak zdecydować się na polisę o rozszerzonym zakresie ochrony. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie? Co sprawdzić, by w przyszłości nie dać się zaskoczyć?
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie? Nie daj się zaskoczyć
Ubezpieczenie na życie w najprostszej formie pozwala na zapewnienie finansowego bezpieczeństwa osobom, które są Ci najbliższe, na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło. Można jednak zdecydować się na polisę o rozszerzonym zakresie ochrony. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie? Co sprawdzić, by w przyszłości nie dać się zaskoczyć?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
Punktem wyjścia przy wyborze ubezpieczenia na życie jest podjęcie decyzji, jaki ma być zakres ochrony. Możesz zdecydować się na prostą polisę, obejmującą jedynie wypłatę świadczenia na wypadek Twojej śmierci w okresie trwania ochrony. Zwykle jest ono wymagane chociażby do zabezpieczenia kredytu hipotecznego.
W szerszym zakresie umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym może uwzględniać również:
- trwały uszczerbek na zdrowiu,
- inwalidztwo,
- czasową lub trwałą niezdolność do pracy,
- niektóre poważne choroby, jak udar, zawał, nowotwór,
- hospitalizację.
W zależności od tego, jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje, możesz dostosować ofertę polisy na życie do swoich oczekiwań.
Ponadto możesz też połączyć ubezpieczenie na życie z inwestowaniem na przyszłość. Służą do tego polisy z planem inwestycyjno-oszczędnościowym, gdzie część opłacanej przez Ciebie składki jest przeznaczana na ochronę ubezpieczeniową, a część lokowana w wybranych funduszach inwestycyjnych.
Ubezpieczenie indywidualne czy grupowe
Prócz zakresu ochrony ubezpieczeniowej musisz zwrócić uwagę, do kogo taki produkt jest kierowany. Istnieją indywidualne ubezpieczenia na życie, ale również ubezpieczenia grupowe, które najczęściej oferowane są w miejscu pracy i dają szeroką ochronę na wypadek śmierci czy wielu nieprzewidzianych zdarzeń życiowych, co zwykle nie występuje w ubezpieczeniach indywidualnych.
Parametry ubezpieczenia na życie
Dobranie ubezpieczenia na życie do swoich wymagań to punkt wyjścia przy podpisywaniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Poświęć czas na poznanie najważniejszych kryteriów wyboru polisy. Powinieneś sprawdzić:
- Wysokość sumy ubezpieczenia – zweryfikuj, ile wynosi suma, jaka może zostać wypłacona Twoim bliskim na wypadek Twojej śmierci lub trwałej niezdolności do pracy.
- Wyłączenia odpowiedzialności – to wszelkie sytuacje, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty świadczenia. Są one opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) i mogą dotyczyć np. śmierci w wyniku samobójstwa, nadużywania alkoholu czy zażywania narkotyków.
- Karencję – nie od razu możesz korzystać z pełnej ochrony ubezpieczeniowej w ubezpieczeniu na życie. Towarzystwo może uwzględnić karencję, czyli okres, w którym ochrona nie jest całkowita.
- Wysokość składki na ubezpieczenie – kwota ta powiązana jest z wysokością sumy gwarancyjnej i zakresem ochrony. Zwykle im będzie wyższa składka, tym w pełniejszym zakresie będzie Cię chroniło ubezpieczenie na życie.
Nie daj się zaskoczyć przez ubezpieczenie na życie
Bardzo ważna jest świadomość tego, jakie są szczegółowe wytyczne dotyczące wybranej oferty ubezpieczenia na życie – przed czym będzie ono chroniło i jakie ryzyka uwzględniało. Sam fakt niskiej składki nie powinien być dla Ciebie decydujący przy wyborze polisy.
Nie doznasz przykrego zaskoczenia, jeśli dokładnie przeczytasz ogólne warunku ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. Dowiesz się, w jakich sytuacjach odmowa wypłaty świadczenia będzie uzasadniona.
Powinieneś określić sumę gwarancyjną polisy adekwatnie do potrzeb swoich lub najbliższych. Jeśli ubezpieczenie ma w pierwszej kolejności chronić uposażonych przed niedostatkiem, jeśli Ciebie by zabrakło, zastanów się, jaka kwota byłaby wówczas odpowiednia. Dopasowane ubezpieczenie na życie będzie spełniało swoją podstawową rolę zabezpieczającą.