W Rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe odnajdujemy zapisy wskazujące, kiedy powinno się stosować podnóżki i jakie warunki muszą one spełniać.
Prawidłowa postawa ciała podczas pracy przy biurku to gwarancja, że nie będziemy borykali się z bólami kręgosłupa, a nasza wydajność intelektualna będzie zachowana na najwyższym poziomie.
Prawidłowo dobrany podnóżek – co mówią przepisy
Prawidłowo dobrany podnóżek biurowy powinien umożliwić pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze. Chodzi o to, żeby podczas siedzenia nie podpierać się palcami stóp. Niewskazane jest także siedzenie na za wysokim krześle, podczas którego nogi wiszą nad ziemią. Nóg nie należy też podwijać, aby przyjąć na siedzisku pozycję ze stopą pod pośladkami. Szkodliwe jest również zakładanie nogi na nogę.
Przyjęcie prawidłowej pozycji na krześle biurowym wymaga położenia całych stóp na podłodze – bez względu na to jakiego jesteśmy wzrostu. Tylko wtedy krew krąży prawidłowo, nie ma ryzyka powstawania żylaków, nogi nie drętwieją, nie doświadczamy bólów w lędźwiowej części kręgosłupa.
Ergonomiczny podnóżek biurowy jest regulowany. Przepis stanowi, że powinien mieć kąt pochylenia w zakresie 0°÷15°. Regulacja jest niezbędna, ponieważ wysokość podnóżka musi być skorelowana ze wzrostem użytkownika, oraz wysokością i konstrukcją biurka, a także wysokością krzesła. Na rynku dostępne są oczywiście podnóżki o większym stopniu regulacji, np. do 25 czy 30° oraz ze zmienną wysokością platformy pod stopy. Mamy wtedy większe możliwości ustawienia takiego podnóżka – większe niż ustawowe minimum.
Zgodnie z przepisami podnóżek, w który wyposażone jest stanowisko biurowe, musi być antypoślizgowy – powierzchnia podnóżka nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien przesuwać się po podłodze podczas używania. To ważne, ponieważ dobrze dobrany podnóżek nie powinien zaprzątać naszej uwagi: ustawiamy go w optymalnej pozycji, zasiadamy do pracy i… zapominamy o jego istnieniu. Gdyby stopy wciąż ślizgały się na podnóżku, a on sam swobodnie przemieszczał się pod biurkiem, sens istnienia tego udogodnienia byłby wątpliwy.
Kto szczególnie powinien zadbać o staranny dobór podnóżka biurowego
O staranny wybór podnóżka do biurka powinny szczególnie zadbać osoby, które:
- Z racji niskiego wzrostu mają problem ze znalezieniem właściwej pozycji na krześle biurowym, co sprawia, że przyjmują najrozmaitsze niefizjologiczne pozycje, skutkujące bólami nóg i części lędźwiowej kręgosłupa.
- Borykają się z problemami żylnymi (skłonność do żylaków, zakrzepów), dokuczają im wiecznie zimne stopy (objaw taki towarzyszy zaburzeniom krążenia, tarczycy, nerwicom) albo mają tzw. zespół ciężkich nóg.
- Nie mają jeszcze problemów z kręgosłupem, ale spędzają bardzo dużo czasu za biurkiem w pozycji siedzącej, odczuwając z tego powodu narastający dyskomfort.
Warto mieć świadomość, że prawidłowe ułożenie stóp na podnóżku wymusza przyjęcie prawidłowej postawy ciała. Jeśli staramy się taką przyjąć bez uprzedniego płaskiego, spoczynkowego ustawienie stóp na podłodze, ciało stawia opór i odczuwamy nieprzyjemne „ciągnięcie” mięśni oraz ból kręgosłupa. Ułożenie stóp zgodnie z zasadami ergonomii sprawia, że całe ciało „domaga się” optymalnej pozycji na krześle biurowym, a nam tę pozycję po prostu łatwej przyjąć.
Dodatkowe zalety nowoczesnych podnóżków biurowych
Nowoczesne podnóżki biurowe nie tylko spełniają wszystkie wymogi stawiane ergonomicznym elementom stanowiska pracy, ale także mogą mieć platformę z masującymi wypustkami, które działają tak samo jak wypustki na matach sensorycznych. Ciekawym rozwiązaniem są podnóżki biurowe z rolkami masującymi. Pozwalają na stworzenie naprawdę komfortowego stanowiska pracy.
Platforma, na której stawia się stopy może być jednolita, albo mieć formę dwóch, a nawet trzech niezależnych elementów. Dzięki temu każda stopa może znaleźć optymalne ułożenie, a jedna stopa może być ułożona pod innym kątem niż druga. Daje to też możliwość naprzemiennego poruszania nogami bez wstawania z krzesła.
Wielogodzinna praca za biurkiem potrafi nie tylko bardzo nadwerężyć układ kostno-mięśniowy, ale także znacząco ograniczyć wydolność intelektualną. Prawidłowo sformatowane stanowisko pracy (biurko, krzesło biurowe oraz podnóżek) znacząco wpływają na komfort pracy oraz ma walor profilaktyczny. Dzięki możliwości starannego dobrania oraz zindywidualizowania poszczególnych elementów biurowego stanowiska pracy każdy, kto spędza wiele godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej nie jest narażony na kłopoty z kręgosłupem, napięciowe bóle głowy oraz uciążliwą dekoncentrację.
Komentowane 1
Właśnie zaczynam korzystać z jednego z takich regulowanych podnóżków. Rehabilitant polecił mi dla poprawy pozycji przy biurku. Pierwsze efekty juz widzę. pozytywne