Przeziębienie i infekcja wirusowa to z reguły niegroźne dolegliwości, jednak uniemożliwiają wyjście do pracy. W sytuacjach, gdy nie jest potrzebna osobista konsultacja u lekarza specjalisty, nie musimy iść do przychodni. Zdecydowanie wygodniej będzie skorzystać z teleporady i w ten sposób uzyskać L4.
Jak uzyskać L4 online?
Obecnie wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie. Dzięki temu nie musisz stawiać się w przychodni, aby odebrać dokument, który usprawiedliwi twoją nieobecność w pracy. Lekarz może wystawić je również po teleporadzie. Na czym polega taka konsultacja medyczna?
Teleporada to rozmowa telefoniczna lub połączenie wideo. Lekarz nie zbada cię, ale na podstawie objawów, które opiszesz, może zalecić wizytę w gabinecie lub leczenie farmakologiczne. Z teleporad korzystaliśmy w pandemii, aby ograniczyć ryzyko zakażenia w przychodniach i chronić lekarzy. Obecnie z tej opcji można skorzystać, gdy mamy do czynienia z łagodnymi i powszechnymi infekcjami, których przebieg uniemożliwia pójście do pracy.
Część przychodni państwowych zrezygnowała z teleporad, gdy sytuacja epidemiologiczna ustabilizowała się. Wciąż jednak można na taką konsultację umówić się w przychodniach prywatnych. Teleporada jest wówczas odpłatna, ale wciąż stanowi tańszą opcję od tradycyjnej wizyty. Jeśli lekarz podczas rozmowy uzna, że pacjent powinien pozostać w domu – wystawi zwolnienie. Więcej informacji o tym, gdzie zgłosić się po L4 online, znajdziesz tutaj: https://www.welbi.pl/l4-online/.
Wiele placówek prywatnych oferuje obecnie konsultacje medyczne online i możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego w razie potrzeby. Warto skorzystać z ich pomocy w sytuacji, gdy brak wolnych terminów u lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza że zdarza się to dość często.
L4 online – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Papierowe zwolnienia lekarskie wystawiane były do 2016 roku. Zmiana, która weszła w życie 1 stycznia, dała lekarzom nowe narzędzie – e-ZLA, czyli zwolnienie w formie elektronicznej. To bardzo rozsądne rozwiązanie – lekarz nie musi dostarczać druków do ZUS-u. Również chory pracownik nie ma już obowiązku udawać się do pracodawcy, aby ten otrzymał dokument w terminie ustalonym przepisami. Od 1 grudnia 2018 roku wystawiane są wyłącznie zwolnienia w formie elektronicznej.
L4 online trafia automatycznie do ZUS-u, który udostępnia je w profilu pracodawcy w PUE ZUS oraz na Internetowym Koncie Pacjenta. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, więc prawdopodobieństwo, że zasiłek chorobowy dla pracownika nie zostanie naliczony i wypłacony w terminie, jest mniejsze niż w przypadku obiegu zwolnień papierowych.
Otrzymanie zwolnienia lekarskiego to forma usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego z tytułu L4 mają osoby, które odprowadzają składki do ZUS-u, czyli są zatrudnione na umowę o pracę lub prowadzą działalność gospodarczą.