Złoto fizyczne – bezpieczna forma inwestycji
Złoto od wieków uznawane jest za bezpieczną formę przechowywania kapitału. Historia pokazuje, że długoterminowa inwestycja w kruszce pozwala zabezpieczyć oszczędności przed spadkiem ich realnej wartości w wyniku – na przykład – wahań kursów walut, kryzysów gospodarczych, czy światowych konfliktów. Nie bez powodu inwestorzy nazywają złoto bezpieczną przystanią – gdy inne aktywa tracą na wartości, cena złota pozostaje względnie stała.
Złoto inwestycyjne cechuje duża uniwersalność – jest rozpoznawalne na całym świecie i wszędzie respektowana jest jego wartość. Popyt na kruszce jest od lat bardzo wysoki, a współcześnie (ze względu na zapotrzebowanie przemysłu) rośnie jeszcze dynamiczniej. Jednocześnie zasoby złota na świecie maleją, a koszt ich wydobycia rośnie. Wszystko to pozwala spodziewać się rosnących cen złota w przyszłości.
Jak bezpiecznie inwestować w złoto?
Najpopularniejszą formą złota dostępną dla inwestorów są złote sztabki w różnych wariantach wagowych. Cena tych produktów inwestycyjnych zależy od wagi oraz zawartości czystego kruszcu. Na rynkach można spotkać się ze sztabkami o gramaturach z zakresu 1 g, 2 g, 5 g czy 10 g, a także produktach inwestycyjnych o wadze przekraczającej 100 g (przykładowo cena sztabki o wadze 1 kg w kwietniu 2022 roku wynosi około 276 000 złotych, natomiast sztabki o wadze 10 g – 2 800 złotych).
Drugą rozpowszechnioną formą bezpiecznej inwestycji w kruszce jest zakup monet bulionowych. Złote monety inwestycyjne są produkowane przez niemal wszystkie mennice narodowe i – podobnie jak sztabki – występują w różnych gramaturach. Unikalną cechą tych wyrobów jest również szczegółowe wzornictwo nawiązujące zwykle do tradycji kraju, w którym są emitowane. Rozpoznawalne na całym świecie złote monety bulionowe to m.in.:
- Złoty Krugerrand,
- Australijski Kangur,
- Chińska Panda,
- Amerykański Bizon,
- Wiedeński Filharmonik.
Na rynkach w wielu krajach najczęściej produkowanymi wyrobami inwestycyjnymi są monety o wadzie 1 uncji trojańskiej (oz), czyli 31,1 g czystego kruszcu (produkty te można nabyć obecnie w kwietniu 2022 roku za około 8 500 – 9 000 złotych).
Co warto wiedzieć przed zakupem złota inwestycyjnego?
Złoto w formie sztabek i monet bulionowych stanowi najlepszą formę ulokowania kapitału. Biżuteria lub monety kolekcjonerskie nie są uznawane za wyroby inwestycyjne, a nierozsądny zakup może następnie przełożyć się na problemy związane ze sprzedażą kruszcu. Wartość takich produktów (niebędących złotem typowo inwestycyjnym) trudno oszacować, ponieważ na ich cenę ma nie tylko masa złota, ale także inne czynniki – obecność dodatkowych zdobień, innych metali i kamieni szlachetnych, czy koszt pracy jubilera.
Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
Złoto inwestycyjne obecnie można kupić przez internet bez obaw o bezpieczeństwo transakcji. Autoryzowane salony zajmujące się sprzedażą i skupem metali szlachetnych oferują produkty posiadające certyfikaty i akredytacje np. LBMA (Londyńskiego Rynku Kruszców). Zakupu najlepiej dokonać u sprawdzonych dealerów, którzy oferują wyroby produkowane przez renomowane mennice i prowadzą również działalność stacjonarną.
Fizyczny salon sprzedaży to duże udogodnienie dla niezdecydowanych inwestorów, którzy preferują przed zakupem obejrzeć osobiście sprzedawane wyroby inwestycyjne. Przykładem takiego dealera jest marka ASCOIN, która prowadzi sprzedaż metali szlachetnych w sklepie internetowym, a także w salonie sprzedaży w Warszawie, przy ulicy św. Barbary 4.
Warto także dodać, że sprzedaż złota inwestycyjnego w formie sztabek i monet o wysokiej zawartości czystego kruszcu w stopie jest zwolniona z podatku VAT.