W Paryżu o medale powalczy 23 sportowców z województwa łódzkiego
Znamy już nazwiska reprezentantów Polski, którzy pojadą na igrzyska olimpijskie do Paryża. O medale w stolicy Francji powalczy 23 sportowców z województwa łódzkiego. Najbardziej liczna „kadra” naszego regionu zaprezentuje się w trakcie zmagań lekkoatletycznych. W dyscyplinach wchodzących w skład „królowej sportu” rywalizować będzie sześcioro przedstawicieli Łódzkiego.
Sprawdź program igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Starty Polaków
Lekkoatletyka
Kinga Królik trenująca na co dzień w drużynie Azymut Pabianice będzie jedną z trzech Polek (obok Anety i Alicji Konieczek), które zakwalifikowały się do konkurencji biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Będzie to jej olimpijski debiut.
Maksymilian Szwed i Kajetan Duszyński, zawodnicy AZS-u Łódź, znaleźli się w sztafecie 4×400 mężczyzn. Niewykluczone, że będą członkami także sztafety mieszanej na tym samym dystansie. Rezerwowym w polskiej sztafecie jest Mateusz Rzeźniczak z MKS-u Aleksandrów Łódzki.
Dla Maksymiliana Szweda będzie to pierwszy start olimpijski w karierze. Mateusza Rzeźniczaka i Kajetana Duszyńskiego mogliśmy oglądać już na igrzyskach w Tokio, gdzie drugi z wymienionych sięgnął po złoto w sztafecie mieszanej 4×400 metrów.
Również w sztafecie mieszanej, tyle że w chodzie, Polskę reprezentować będzie Maher Ben Hlima z RKS-u Łódź, który wystartuje także indywidualnie na dystansie 20 km. Dla lekkoatlety pochodzącego z Tunezji będzie to debiut na imprezie czterolecia.
W Łodzi urodził się także Cyprian Mrzygłód, który po raz drugi w karierze powalczy o medal olimpijski w rzucie oszczepem. Zawodnik obecnie reprezentuje barwy ALKS-u AJP Gorzów Wielkopolski, ale swoje pierwsze lekkoatletyczne kroki stawiał w UKS-ie Błyskawica Domaniewice.
Siatkówka halowa
Drugą najliczniejszą „kadrę” zawodników z województwa łódzkiego reprezentują siatkarki i siatkarze halowi. Jeżeli chodzi o podopieczne Stefano Lavariniego, to wśród Biało-Czerwonych znalazły się trzy zawodniczki grające w ŁKS-ie Commercecon Łódź:
- Klaudia Alagierska-Szczepaniak,
- Maria Stenzel,
- Natalia Mędrzyk.
Reprezentacja Łódzkiego jest jeszcze większa, ponieważ zarówno Magdalena Stysiak, jak i Malwina Smarzek urodziły się na terenie województwa łódzkiego. Pierwsza z wymienionych w Turowie, w powiecie wieluńskim, druga w Łasku. Dla wszystkich będzie to pierwszy olimpijski start. Po raz ostatni siatkarska żeńska reprezentacja zakwalifikowała się na IO w 2008 roku (Pekin).
Zdecydowanie więcej olimpijskiego doświadczenia ma Grzegorz Łomacz, jeden z wybrańców trenera Nikoli Grbicia. Rozgrywający PGE GiEK Skry Bełchatów walczył o medale także na dwóch poprzednich turniejach (Rio de Janeio 2016 i Tokio 2020). Podobny dorobek ma Paweł Zatorski, pochodzący z Łodzi, libero Asseco Resovii Rzeszów.
Jeżeli chodzi o bełchatowskich reprezentantów na igrzyskach olimpijskich, należy doliczyć jeszcze czterech stranierich – trzech zawodników i trenera. W kadrach swoich drużyn narodowych miejsce znaleźli: Miran Kujundzić i Pavle Perić (obaj Serbia) oraz Ziga Stern (Słowenia). Do stolicy Francji poleci również Gheorghe Cretu, rumuński trener PGE GiEK Skry Bełchatów i selekcjoner reprezentacji Słowenii.
Gheorghe Cretu w gronie plusligowych szkoleniowców, którzy jadą na igrzyska! 🏐
Jesteśmy dumni, że trener #TeamSkra wystąpi na tak prestiżowej imprezie. To ogromne wyróżnienie zarówno dla niego jak i dla naszego klubu 🐝💪@SloVolley #Paris2024 @Paris2024 https://t.co/lqazKZCYTU
— PGE GiEK Skra Bełchatów (@_SkraBelchatow_) July 15, 2024
Siatkówka plażowa
Województwo łódzkie w Paryżu będzie miało także swojego przedstawiciela w plażowej odmianie piłki siatkowej. Pochodzący z Łasku Michał Bryl, zawodnik UKS SMS-u Łódź, zagra w parze z Bartoszem Łosiakiem. Obaj występowali na poprzednich igrzyskach. Łaszczanin zakończył rywalizację w 1/8 finału – jego partnerem był Grzegorz Fijałek. Do tej samej fazy turnieju bezskutecznie próbowali dotrzeć Bartosz Łosiak i Piotr Kantor. Teraz Bryl i Łosiak połączyli siły.
Pływanie
Na paryskich basenach olimpijskich zaprezentuje się także Jan Kałusowski, zawodnik MKS-u Trójka Łódź. Będzie to jego debiut na imprezie czterolecia. Poza sztafetą pojawi się także na dystansach 100 i 200 metrów stylem klasycznym.
IO Paryż 2024. Łodzianie jadą na igrzyska [16 zdjęć]
Jeździectwo
Tuszyński Klub Garbówek na tegorocznych igrzyskach olimpijskich reprezentować będą Michał Tyszko i jego koń Collinero. Zaprezentują się w konkurencji skoków przez przeszkody (indywidualnie i drużynowo). Dla jeźdźca to będzie debiut na najważniejszej imprezie czterolecia.
Wartoprzeczytać
Rezerwową w ujeżdżaniu indywidualnym będzie Aleksandra Szulc z Klubu Jeździeckiego Golden Dream Głowno. Jej koń ma na imię Breakdance. Czy będzie im dane po raz pierwszy w karierze zatańczyć na igrzyskach? Czas pokaże.
Kolarstwo torowe
Na rezerwowej liście znalazła się także Paulina Petri, kolarka torowa Społem Łódź. Ona także dotąd nie miała okazji rywalizować o olimpijskie medale.
Tenis ziemny
Jedną z trzech Polek (obok Igi Świątek i Magdy Linette), które zagrają w turnieju singla pań na kortach Roland Garros jest Magdalena Fręch. Zawodniczka urodzona w Łodzi obecnie reprezentuje barwy Górnika Bytom. Dla 26-latki będzie do debiut na imprezie tej rangi.
Paris 2024 Olympic Games , qualification done!✅🤯💯💪🏼👊🏼🇫🇷❤️ #olympicgames #paris2024 pic.twitter.com/s2sS8mLmac
— Magdalena Frech (@MFrech97) June 10, 2024
Szermierka
Po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich zaprezentuje się także Julia Walczyk-Klimaszyk. 26-letnia florecistka pochodząca z Łodzi jest wychowanką Zjednoczonych Pabianice. W Paryżu będzie reprezentować Polskę we florecie (indywidualnie i drużynowo).
W Paryżu przerwana zostanie „klątwa” chorążych?
Na tę chwilę wiadomo, że podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich polska kadra będzie liczyć 213 olimpijczyków – 113 kobiet i 100 mężczyzn. W Paryżu polskich sportowców wspomagać będzie 251 osób współpracujących, w tym 110 trenerów. Polscy olimpijczycy wystartują łącznie w 22 sportach i 28 dyscyplinach sportowych.
PKOl ogłosił również, że polskimi chorążymi w stolicy Francji będą Anita Włodarczyk (3-krotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem) oraz Przemysław Zamojski (kapitan drużyny koszykarzy 3×3). Pokonają legendarną klątwę chorążego? Ostatnim chorążym, którzy przywiózł medal z igrzysk był Waldemar Legień. Judoka był niekwestionowanym mistrzem w kategorii 86 kg podczas IO Barcelona 1992.
Tegoroczne igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.