Geotermia w Koluszkach i Moszczenicy?
Oba samorządy dostały dofinansowanie na wykonanie tak zwanego odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego. Dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wiadomo będzie na jakiej głębokości i jaką temperaturę ma woda, za pomocą której będzie można ogrzewać gminne budynki.
– Program jest wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego poprzez dofinansowanie wykonania nowych otworów geotermalnych w takich lokalizacjach, które dają największą szansę na powodzenie, czyli na ujęcie wód geotermalnych o najwyższej możliwej temperaturze i najlepszych parametrach, które zastosowanie będą miały w ciepłownictwie – mówi Mówi Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska.
Idealne źródło energii
Geotermia, to najczystsza energia – zauważa Artur Michalski wiceprezes zarządu NFOŚiGW.
– To źródła energii, która zakładamy, że jest niewyczerpalne. Jest całkowicie bezpieczne, stabilne, całkowicie ekologiczne, bezemisyjne, bezodpadowe, niepowodujące nawet ingerencji w krajobraz. Jest to więc źródło niemal idealne, tylko trzeba się do niego dostać. Stąd też konieczna jest pomoc państwa w zakresie wykonywania odwiertów badawczych, które pokazują, że jest potencjał ich dalszego wykorzystania – dodał Michalski.
W ramach I naboru wniosków w programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” wsparcie w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych otrzymał między innymi Łowicz. Prace odwiertowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.