Czy zakaz korzystania ze smartfonów dla dzieci ma sens?
Pytanie coraz częściej zadają sobie rodzice, nauczyciele i psychologowie. Jednak dzieci uważają, że częściowe ograniczenia nie są złym pomysłem.
Uczniowie mają świadomość, że telefon zabiera im najwięcej czasu po szkole, mimo to, to właśnie korzystanie ze smartfona jest ich głównym zajęciem.
– Po szkołę zawsze biorę telefon najpierw, a nie odrabiam lekcje. Muszę odpocząć po prostu od szkoły. Spędzam o wiele za dużo czasu “w telefonie” – co wrócę ze szkoły, od razu sięgam po telefon i nic poza tym. Czuję, że czas płynie bardzo szybko i zapominam o całym świecie – mówią uczennice jednej z łódzkich szkół.
Psycholog i terapeutka uzależnień Dominika Mastalerz uważa, że do 10 roku życia dzieci powinny mieć jak najrzadszy kontakt ze smartfonami.
– Dzieci uciekają w świat iluzji od świata realnego. Ten świat pokazuje treści, które nie zawsze są prawdziwe i nie zawsze są niestety dobre. Musimy mieć baczenie na to co serwujemy naszym dzieciom, bowiem te treści są podstawą programów mentalnych naszych dzieci i później jako dorosłych – dodaje ekspertka.
Jak sprawdzić czy nasze dziecko nie jest uzależnione od telefonu?
Aby sprawdzić, czy nasze dziecko ma problem z uzależnieniem od telefony wystarczy zaplanować weekend bez możliwości z jego korzystania telefonu. Wtedy może pojawić się złość, irytacja, rozdrażnienie, płaczliwość, trudności z zaśnięciem, czy wybudzenia.
– Błękitne światło, które promieniuje z telefonu czy tabletu, sprawia, że struktury w mózgu nie funkcjonują tak jak powinny. Konsekwencją będzie także trudniej w skupieniu na zajęciach, a także brak możliwości pełnego wykorzystywania zasobów intelektualnych – mówi Jagoda Grzejszczak z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Dlatego ważne jest pokazywanie dziecku alternatywnych możliwości spędzania czasu, a nie tylko mówienie o tym.
– Dzieci biorą z nas przykład, obserwując nasze zachowania, a nie z tego, co my mówimy. I to jeszcze jeżeli to co mówimy nie łączy się na wprost z tym, co robi. Niby to taki komunikat w ogóle nie wchodzi dziecku do głowy. Ciekawa nazwa się pojawiła jakiś czas temu i ona jest adekwatna. Uważam, wychowamy pokolenie zombie, czyli ludzi, którzy nie zauważają realnego świata, który dzieje się obok nich – dodaje Dominika Mastalerz
Dzisiejsze przepisy pozwalają władzom szkoły na podjęcie decyzji o zakazie używania smartfonów w szkole i na lekcjach oraz na przerwie. Używanie telefonów komórkowych w szkołach zostało zakazane już m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii i Chinach.
Posłuchaj: