Rok Królika
Zgodnie z chińskim kalendarzem 22 stycznia rozpoczął się Rok Królika. Ma być to czas wytchnienia, pełen spokoju i życzliwości po trudnym Roku Tygrysa. Według chińskiego horoskopu rok 2023 ma być rokiem nadziei.
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi można obejrzeć chińskie stroje ludowe, charakterystyczne dla tej kultury parasolki, a najmłodsi mają okazję pograć w powiększoną do ludzkich rozmiarów grę chińczyk.
– Świętujemy chiński nowy rok. Odbywają się zajęcia Tao Yin – jest to gimnastyka chińska, zajęcia ruchowo – oddechowe. Przygotowaliśmy prezentację o Chinach, spróbujemy chińskich pierożków, porozmawiamy o językach azjatyckich – mówi Joanna Lechowska-Białecka z Centrum Dialogu.
Bliskość z kulturą wschodu
Jak mówi lektor języka japońskiego i chińskiego Marcin Uciński – do Dalekiego Wschodu jest nam bliżej, niż mogłoby się wydawać.
– Chińczycy są na pewno otwartym narodem, podobnie jak Koreańczycy. Oba narody kultywują swoje tradycje – wyjaśnia Uciński.
Między nami są też znaczne różnice. Chiński Nowy Rok rozpoczął się dokładnie 22 stycznia i jest obchodzony zupełnie inaczej niż w Europie.
– To bardziej święto rodzinne, niż takie fajerwerki z 31 grudnia na 1 stycznia, gdzie są rozbłyski i feta – mówi Beata Janicka z fundacji Ai.
W planie zajęć w Centrum Dialogu jest m.in. kaligrafia w kulturze Dalekiego Wschodu i film “Most” w reżyserii Izumi Yoshida. Całe wydarzenie zakończy się odsłuchem dokumentu artystycznego “Modlitwa Zapomnianej” autorstwa Doroty Hałasa i Katarzyny Michalak. Wstęp jest bezpłatny.
PROGRAM – Niedziela 5 lutego:

Tao Yin (Dao Yin) – inaczej Droga do Wnętrza, to terapia ruchowo-oddechowa, pochodząca z Chin sprzed ponad 3 000 lat. Uważa się, że stanowi fundament dla wywodzących się z niej sztuk walki Tai Chi i Kung Fu. Składają się na nią ćwiczenia gimnastyczne oraz oddechowe zalecane osobom w każdym wieku, aby utrzymać zdrowie bądź odzyskać utracone siły. Po krótkiej rozgrzewce przechodzimy do płynnych delikatnych ruchów połączonych z oddechem, które uspokajają umysł oraz harmonizują całe ciało. Istotą tych ćwiczeń jest gromadzenie, uzupełnianie i usprawniane przepływu energii Qi w organizmie. Do wielu korzyści płynących z praktykowania Tao Yin zaliczamy między innymi: wzmocnienie układu odpornościowego, podniesienie poziomu witalności, zrównoważenie energii yin i yang oraz przywrócenie wewnętrznego spokoju i równowagi.

Jak wygląda życie w Chinach? Mówi się, że kultura azjatycka, w tym chińska jest bardzo różna od europejskiej. Jakie zatem są zwyczaje chińskie? Jak odnaleźć się w chińskim świecie? Michał Lipski, który serce oddał żonie Chince, a pasję i pracę połączył z opowiadaniem o Chinach, pokaże i opowie podczas ROKU KRÓLIKA o tradycjach i codzienności chińskiej, a jego żona przygotuje degustację chińskich pierożków.


Kaligrafię imion na życzenie wykona Pani Miho Wach – lektor języka japońskiego, a o znaczeniu kaligrafii opowie Beata Janicka, właścicielka B.J. Language Centre.

Film Most inspirowany jest wydarzeniami z 1920 roku, które zbliżyły do siebie dwa narody: polski oraz japoński. Historia opowiadana z perspektywy 10-letniego chłopca ukazuje losy sierot syberyjskich, które straciły ojczyznę, rodziny i musiały wkroczyć w dorosłość, by walczyć o życie. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli odzyskały utracone dzieciństwo. Film został wyreżyserowany przez Izumi Yoshida, wyprodukowany przez łódzkie studio Likaon i WJTeam, w koprodukcji z EC1 Łódź oraz francuskim EJT Labo.

To drugie spotkanie z cyklem „Film bez obrazu”. Po odsłuchaniu reportażu odbędzie się rozmowa z autorką dokumentu Katarzyną Michalak, które poprowadzi Eliza Matusiak.