Kangurowanie to godzinna, niezwykle ważna procedura, która przynosi same korzyści.
– Ten kontakt „skóry do skóry” jest idealną kontynuacją tej bliskości, której dziecko zostało pozbawione poprzez przedwczesny poród. Kangurowanie redukuje częstość infekcji, wpływa pozytywnie na równowagę hormonalną, krążeniową na ciśnienie krwi. Buduje więź z matką lub ojcem. U kobiet pomaga w wywołaniu laktacji – tłumaczy doktor Tomasz Talar, zastępca kierownika kliniki neonatologii ICZMP.
Z tej okazji seniorki z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ulicy Rzgowskiej postanowiły wesprzeć wcześniaki ze szpitalnej kliniki neonatologii. Własnoręcznie uszyte kocyki, ubranka dla dzieci i poduszki do karmienia piersią trafiły do noworodków z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
– To jest dla nas przyjemność. Robić coś takiego dla takich maleństw. Sprawia nam to przyjemność i dużą satysfakcję, jeżeli pomagamy dzieciom – zapewnia jedna z seniorek.
– Według badań przeprowadzonych przez WHO kangurowanie ma wartości terapeutyczne. Obniża ryzyko śmierci na oddziałach neonatologicznych o 40 proc., a także redukuje ryzyko poważnych infekcji i problemów z termoregulacją u dzieci – podkreśla doktor Katarzyna Dyńska-Kukulska, prezes Fundacji MatkoweLove.
oprac. gama
Posłuchaj więcej:
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę
- „240515_0190.mp3” z albumu „TASCAM DR-05X”.