Dramat mieszkańców kamienicy przy al. 1 Maja 23. Co wiedzą po spotkaniu z prawnikami?
W poniedziałek (9 września) o godz. 19 przy ulicy Legionów 44 w Łodzi zorganizowano spotkanie dla mieszkańców kamienic poszkodowanych przez sobotnią (7 września) katastrofę budowlaną. Do zawalenia się części budynku przy alei 1 Maja 23 doszło w wyniku drążenia tunelu średnicowego pod Łodzią.
Wychodzimy naprzeciw potrzeb mieszkańców, którzy zostali pozostawieni sami sobie. Ani Miasto, ani inwestor czy wykonawca się z nimi nie kontaktują. Nam chodzi to, żeby lokatorzy kamienic widzieli, że mają wsparcie, np. pomoc w napisaniu odpowiedniego pisma. Zależy nam również, by nakierować poszkodowane osoby, jak mają postępować – mówi Klaudia Domagała z łódzkiej Konfederacji.
Jak dodaje, przerażeni są nie tylko mieszkańcy kamienicy, która się zawaliła, ale także innych budynków na trasie tunelu średnicowego.
Spółka PKP PLK zaproponowała mieszkańcom pomoc prawną. Obecny na poniedziałkowym spotkaniu Kamil Jedliński, radca prawny, wyjaśniał, że mają także inne możliwości uzyskania pomocy.
Zawsze mogą państwo korzystać z bezpłatnych pomocy prawnych i konsultacji. Na rynku jest dużo możliwości bezpłatnych porad prawnych. W przypadku poniesienia kosztów, podmiot odpowiedzialny będzie państwu musiał zwrócić równowartość. W tym przypadku wykluczony jest pozew zbiorowy, ale możemy wystosować współuczestnictwo formalne – tłumaczył.
Na spotkaniu obecny był również Kosma Nykiel, radny niezrzeszony, który zaznaczył, że XIX-wieczne kamienice nie są przystosowane do budowy tunelu średnicowego. – Jako radnemu Miasto i ZLM nie będą mogły odmówić mi rozmowy. Dzięki prerogatywom prawnym mam prawo przeprowadzać kontrole w miejskich instytucjach. Jest mi też łatwiej rozmawiać z różnymi wydziałami magistratu. Będę wykorzystywał swoje prawa, by pomóc ludziom. Mam również nadzieję, że we wtorek (10 września) uda mi się porozmawiać z inwestorem – dodał.
Podczas spotkania wielu mieszkańców mówiło o swoich obawach związanych z budową tunelu średnicowego.
Posłuchaj:
Planowane są kolejne spotkania dla mieszkańców. Priorytetowo zorganizowane ma zostać to przeznaczone dla mieszkańców kamienicy przy al. 1 Maja 23.
Gdzie mieszkańcy mogą szukać pomocy?
Jeszcze w sobotę władze Łodzi ochoczo deklarowały pomoc mieszkańcom zawalonej kamienicy. – Jako gmina jesteśmy gotowi, by zapewnić mieszkańcom nowe lokale – mówił Paweł Śpiechowicz z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. W poniedziałek komunikat Miasta jest jednak zgoła odmienny.
Miasto będzie służyć niezbędną pomocą, ale tę zapewnić powinna przede wszystkim spółka PKP PLK – przekazał Paweł Śpiechowicz.
PKP PLK przekazały, że na dworcu Łódź Fabryczna – od poniedziałku – dostępny jest punkt informacyjny, w którym mieszkańcy mogą otrzymać bezpłatne porady prawne. Ci podchodzą jednak do nich bardzo sceptycznie. – Nie mamy zaufania, dostajemy sprzeczne komunikaty. Wolimy niezależnych radców prawnych – mówią łodzianie.
Spółka poinformowała także, że okoliczności zdarzenia przy al. 1 Maja 23 w Łodzi zostały już przekazane do ubezpieczyciela, a ten wraz z wykonawcą będzie weryfikować przyczyny i skutki katastrofy budowlanej.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
- "wstawka zawalona kamienica (1)".
PKP PLK o rozszerzeniu zakresu sobotniej katastrofy budowlanej
Również w poniedziałek (o godz. 17) spółka PLK SA opublikowała komunikat w sprawie sytuacji na budowie tunelu pod Łodzią. Prezentujemy go w całości.
Po zakończonym dzisiaj posiedzeniu sztabu kryzysowego ustalono rozszerzenie zakresu katastrofy budowlanej o tylną oficynę kamienicy przy Al. 1 Maja 23, ze względu na uszkodzenie ściany szczytowej. Oficyna przy ul. Próchnika 44 zostanie wyłączona z użytkowania do czasu usunięcia gruzowiska z parteru i pierwszego piętra.
Mieszkańcy budynku przy ul. Próchnika 46 i 44 w najbliższych dniach będą mogli wrócić do swoich mieszkań. W przypadku lokatorów spod numeru 46, będzie to możliwe po potwierdzeniu możliwości rozłączenia mediów od tylnej oficyny.
Cały czas trwają konsultacje prawne dla poszkodowanych lokatorów. Okoliczności zdarzenia przy Al. 1 Maja 23 w Łodzi zostały już przekazane do ubezpieczyciela. Budowa tunelu jest ubezpieczona od ryzyk i szkód . Przewidziane są odszkodowania dla tych, którzy ponieśli stratę w wyniku uszkodzenia kamienicy.
Przyczyny i skutki uszkodzenia kamienicy przy Al. 1 maja 23 będą wyjaśniane przez wykonawcę budowy podziemnego tunelu i ubezpieczyciela.
PKP PLK poinformowały także, że okoliczności zdarzenia przy Al. 1 Maja 23 zostały już przekazane do ubezpieczyciela, a ten wraz z wykonawcą będzie weryfikować przyczyny i skutki katastrofy.
Na temat stanu łódzkich kamienic Marcin Mendelbaum rozmawiał z prof. Tadeuszem Markowskim, kierownikiem Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich UŁ.