Zmiana czasu już w najbliższy weekend
Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej aż 84 proc. mieszkańców Unii Europejskiej nie chce zmian czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Zmian nie chce też 80 proc. Polaków, czego dowiodły przeprowadzane w naszym kraju sondaże. Ale póki co, Komisja Europejska zaleciła stosowanie zmian czasu rozporządzeniem z 2021 r. Według niego, we wszystkich krajach Unii, zmiany czasu będę stosowane jeszcze do 2026 r. Potem unijni komisarze zajmą się sprawą ponownie.
Czy zmiana czasu wpływa na gospodarkę?
Według Andrzeja Sadowskiego prezydenta Centrum im. Adama Smitha zmiana czasu wypływa na gospodarkę, ale nie bezpośrednio. Przede wszystkim powoduje ona chaos, który może mieć przełożenie na gospodarkę.
– Przypomnijmy sobie absurd do jakiego dochodzi, kiedy pociągi przy zmianie czasu stoją godzinę gdzieś w szczerym polu i wszyscy muszą poddać się dyktatowi tego absurdu, który został już dawno stwierdzony, że wcale nie wpływa to na poprawę bilansu energetycznego i oszczędności i jest takim czysto biurokratycznym wymysłem – mówi Andrzej Sadowski.
Na podstawie publikowanych przez Unię Europejską danych, śmiało można stwierdzić, że zmiana czasu nie wpływa dodatnio na gospodarkę unijną. Oszczędność na energii wynosi bowiem jedynie 0,3 proc. w skali roku.
Zmiana czasu wpływa na zdrowie człowieka?
– Jako lekarz rodzinny obserwuje często po zmianie czasu pacjentów przychodzących z nietypowymi objawami. Bóle głowy, złe samopoczucie, senność. Jesteśmy bardzo zależni od cyklu dobowego i rzeczywiście zmiana pory stawania czy pory kładzenia się spać, która występuje w momencie zmiany czasu, wpływa na nas niekorzystnie – mówi Paweł Lewek lekarz rodzinny.
Zmiana czasu w Polsce. Czy zostanie zniesiona?
Projekt ustawy w sprawie zniesienia zmiany czasu w Polsce wpłynął do Sejmu już w 2019 r. Jej autorem jest klub parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prace nad ustawą zostały jednak wstrzymane ze względu na pandemię.
W zeszłym roku w październiku, do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynął wniosek posłów PSL o uwolnienie projektu ustawy o zmianie czasu. Do tej pory jednak tak nie stało się.
– To jest bardzo ważna kwestia. Jest wiele ważnych spraw przed nami i wiele wyzwań, które trzeba będzie pogodzić w nowym rządzie. Natomiast do tego też będziemy wracać – mówi Ewelina Skorupa wiceprezes PSL w Łodzi.