Zmiana czasu z zimowego na letni
W nocy z soboty na niedzielę (25 na 26 marca) przesunęliśmy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na 3.00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Zmiana czasu z zimowego na letni ma jednak swoje plusy – dzień stanie się dłuższy.
Zmiana czasu obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Na czas letni zawsze przechodzimy w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wracamy w ostatnią niedzielę października. Jest to zapisane w unijnej dyrektywie ze stycznia 2001 roku.
Choć każdego roku podnoszą się głosy, że zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie jest bezcelowa, wciąż jesteśmy zobowiązani do przestawiania zegarów. W 2023 roku to się nie zmieni.
Posłuchaj i dowiedz się więcej
Jak pojadą autobusy?
Większość z nas prześpi weekendową zmianę czasu. Jeśli jednak ktoś w noc przestawienia zegarów planuje podróżować autobusami MPK-Łódź, musi liczyć się z tym, że pojadą według specjalnych rozkładów jazdy.
Miejski przewoźnik opublikował w tej sprawie oficjalny komunikat – zmiana dotyczy wszystkich linii nocnych, tj. od N1 do N9.
Kto przestawia zegary na kolei?
Zmiana czasu dotyka także pasażerów kolei. Zastanawialiście się kiedyś, kto przestawia czas w PKP? – W zależności od technologicznego stopnia zaawansowania systemu sygnalizacji czasu, zmiana godziny odbywa się albo w sposób automatyczny z wykorzystaniem sygnału radiowego lub sieci komputerowej, albo w przypadku klasycznych systemów zegarowych przez pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za obsługuję tych urządzeń – mówi Rafał Wilgusiak z biura prasowego PKP PLK.

Jak dodaje, zmiana czasu została uwzględniona w rozkładzie jazdy pociągów. Niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Pociągi będą na stacjach docelowych zgodnie z rozkładem.
Szczegółowe informacje dotyczące godzin kursowania pociągów dostępne są m.in. TUTAJ.