Rola osoby pracującej w niemieckiej opiece
Czym tak naprawdę jest praca w opiece nad osobą starszą? Głównym zadaniem opiekunki jest wspieranie podopiecznego w codziennych obowiązkach i prowadzenie domu. Wykonuje ona także czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze, ale prace pielęgniarskie czy medyczne do niej nie należą. Opiekunka powinna po prostu zajmować się seniorem w jego domu. Wszystkie szczegóły swojej pracy ma zapisane w umowie zawartej z agencją. Pewne kwestie dobrze jest też ustalić bezpośrednio z rodziną i seniorem już po przyjeździe na miejsce.
Rekrutacja opiekunki do Niemiec
Co należy zrobić, żeby zgłosić swoją kandydaturę? Zwykle opiekunki dzwonią bezpośrednio do firmy albo odpowiadają na oferty zamieszczone na stronie. Na portalu SenioPort mamy jeszcze jedną możliwość: opublikowanie własnego ogłoszenia. Zawieramy w nim kilka słów o sobie i swoim doświadczeniu, a także o tym, jak powinna wyglądać nasza sztela. Kolejnym etapem jest rozmowa telefoniczna z konsultantem, który sam się do nas zgłasza. Przedstawia on firmę, wymagania i zasady zatrudnienia, a także przeprowadza krótki test językowy. Jeżeli agencja to praktykuje, to następnym krokiem jest spotkanie w siedzibie firmy. Jeśli nie, to po pomyślnie przebytej rozmowie telefonicznej otrzymujemy umowę. Ostatnim etapem jest wyjazd do pracy w opiece w Niemczech.
Znajomość niemieckiego w pracy opiekunki
Opiekunka, która chce pracować w Niemczech, powinna znać język w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Musi bowiem w miarę swobodnie porozumiewać się z podopiecznym i jego rodziną. Znajomość niemieckiego pomaga też w codziennych obowiązkach: robieniu zakupów, umawianiu wizyt lekarskich czy załatwianiu spraw urzędowych. Jeśli nie znamy języka, to nic straconego. Możemy zapisać się na stacjonarny kurs lub skorzystać z darmowych lekcji, które oferuje wiele firm opiekuńczych.
Doświadczenie opiekunki osób starszych
Nie trzeba mieć doświadczenia w pracy w niemieckiej opiece, żeby takową dostać. Agencje jednak zwracają uwagę na to, czy miało się styczność z ogólną opieką nad osobami starszymi. Doświadczeniem może więc być zajmowanie się seniorem z rodziny albo wolontariat w domu opieki. Każdy kandydat na opiekuna w Niemczech powinien przejść branżowe szkolenia, przygotowujące go do pracy w zawodzie. Organizują je przede wszystkim renomowane firmy. Po przebytym kursie opiekun zyskuje praktyczną wiedzę z zakresu opieki nad osobami niesamodzielnymi, pierwszej pomocy przedmedycznej, zajmowania się seniorami z chorobami otępiennymi i wiele innych.
Legalna praca w opiece w Niemczech
Pamiętajmy, że praca w opiece w Niemczech opierająca się na współpracy z dobrą agencją jest całkowicie legalna i bezpieczna. Niezależnie od tego, na którą firmę z portalu SenioPort się zdecydujemy, mamy gwarancję otrzymania wynagrodzenia, opłacane składki ubezpieczeniowe, a także darmowy przejazd, zakwaterowanie i wyżywienie. A podczas trwania zlecenia mamy do dyspozycji kontakt do koordynatora i telefon alarmowy. Możemy więc być pewni, że w razie napotkania jakichkolwiek problemów nie zostaniemy bez pomocy.
Więcej informacji na temat opieki w Niemczech znajdziesz tutaj: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka