Akademia Nauk Stosowanych im Stefana Batorego w Skierniewicach inauguruje rok akademicki
Naukę na uczelni podejmie w tym roku ponad tysiąc 100 studentów. Kształcić się będą na piętnastu kierunkach. Rektor uczelni Elżbieta Stokowska Zagdan podkreśla, że szkoła jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami.
– Uruchomiliśmy m.in. nowy kierunek studiów – Ratownictwo Medyczne. Finalizujemy program uczelnia dostępna dla wszystkich, poprawiliśmy dostępność architektoniczną, cyfrową, organizacyjną i świadomościową. Zakupiliśmy wirtualną strzelnicę, a na terenie campusu powstanie boiskowy tor przeszkód – mówi rektor Stokowska-Zagdan.
Jedyna uczelnia w województwie zakwalifikowana di projektu MON
Akademia nauk Stosowanych im. S. Batorego w Skierniewicach obchodzi w tym roku 18 urodziny. Była to jedna z ostatnich państwowych uczelni jakie powstały w byłych miastach wojewódzkich. Teraz jako jedyna w województwie łódzkim zakwalifikowała się do projektu Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą Akademia_CYBER.MIL. Chodzi o zapewnienie wsparcia merytorycznego kadrze i studentom w realizacji kształcenia na kierunkach związanych z informatyką, łącznością i cyberbezpieczeństwem. Uczelnia będzie mogła dzięki temu projektowi zaproponować studentom m.in. staże oraz praktyki w resorcie obrony narodowej.
– Przede wszystkim chodzi o to, że na uczelni znajdują się kierunki informatyczne. Zarówno armie, jak i instytucje państwowe potrzebują cyberbezpieczeństwa. To jest jeden z poważnych kierunków, które decydują o naszym bezpieczeństwie. Podnosząc kwalifikacje, umiejętności i wiedzę, będziemy mogli pozyskać później byłych już adeptów do resortu obrony narodowej, do instytucji państwowych, w których między innymi będziemy dbać o bezpieczeństwo Polski – tłumaczy podpułkownik Piotr Mitkowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach.
Posłuchaj:
Projekt Akademia_CYBER.MIL obejmie 16 uczelni w całym kraju. Wykłady dla studentów przeprowadzą specjaliści z komórek organizacyjnych resortu obrony narodowej, w tym Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa i uczelni wojskowych. Skierniewicka uczelnia od sześciu lat uczestniczy też w programie ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej. Wzięło w nim udział ponad dwustu studentów.