Powalone drzewa, uszkodzone słupy – skutki silnego wiatru w Łódzkiem
Setki interwencji strażaków w regionach województwa łódzkiego, kolejne alerty pogodowe, niepokój rosnący, szczególnie w minioną sobotę, z godziny na godzinę to efekt gwałtownych zjawisk pogodowych z jakimi znów mieliśmy do czynienia. Jeszcze trudno zapomnieć burze śnieżne z 17 stycznia a trzeba podliczać straty po sobotnio-niedzielnych wichur.
Wciąż więcej interwencji strażaków w Łódzkiem – skutki silnego wiatru
Wciąż wzrasta liczba interwencji podjętych przez strażaków w województwie łódzkim. Oprócz uszkodzeń spowodowanych wiatrem, coraz więcej pojawia się zgłoszeń dotyczących podtopień.
Najczęstszymi powodami interwencji straży pożarnej są również m. in.wiatrołomy, czyli zwalone drzewa i ułamane konary, które mogą tarasować drogi i przejścia dla pieszych.
Posłuchaj całego podsumowania:
Nazwa | Plik | Autor |
Powalone drzewa, uszkodzone słupy – podsumowanie strat po przejściu orkanu Nadia nad Łódzkiem | audio (m4a) audio (oga) |
W regionie ucierpiała tylko jedna osoba
– Do godz. 11 w poniedziałek, 31 stycznia liczba interwencji podjętych przez strażaków w woj. łódzkim wyniosła 1234. Z powodu niebezpiecznych zjawisk pogodowychucierpiała jedna osoba – kobieta z powiatu rawskiego, która prowadziła samochód, na który spadło drzewo.
160 dachów na budynkach zostało uszkodzonych, z czego sześćzostało zerwanych. W tych przypadkach strażacy starali się zabezpieczyć dachy plandekami tak, aby nie doszło do dalszej utraty mienia z powodu zalania. -mówi mł. bryg. Jędrzej Pawlak, oficer prasowy Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Jak dodał oficer prasowy, w godzinach popołudniowych odnotowano też 13interwencji, w których konieczne było wypompowanie wody z piwnic i domów. – Woda ta najczęściej spływała z pól, które nie były w stanie przyjąć tak dużej ilości wody.
Pod względem miejscowości, najwięcej interwencji odnotowano w Łodzi (138), w powiecie sieradzkim (106) i w powiecie piotrkowskim (95).
Powalone drzewa, leżące gałęzie
Głównym powodem interwencji są powalone drzewa, leżące gałęzie, uszkodzone słupy energetyczne i zerwane linie energetyczne.Wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych w najtrudniej dostępnych terenach, informuje rzecznik łódzkiego oddziału PGE. Nie da się uniknąć obaw, że ostrzeżenia o silnym wietrze trzeba też łączyć z brakiem prądu.
Czytaj także: Fatalne warunki pogodowe w regionie. Czeka nas wiatr do 130 km/h i brak prądu
W powiecie łódzkim wschodnim, drzewo zablokowało drogę prowadzącą do miejscowości Justynów, niedaleko Andrespola.
Wiatr i brak prądu nad Wartą
Na zachodzie województwa najczęściej wyjeżdżali strażacy z powiatu sieradzkiego. Bilans to 117 zdarzeń. Głównie powalone drzewa, 20 uszkodzonych dachów, 14 zerwanych linii energetycznych, zawalona ściana szczytowa budynku i użyczenie agregatu do zasilania respiratora.
Uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa to efekt silnego wiatru w zachodniej części woj. łódzkiego. Interweniowano kilkaset razy.W miejscowości Kazimierz w gminie Skomlin w powiecie wieluńskim strażacy zabezpieczają uszkodzony dach domu jednorodzinnego. Ponadto wciąż odbierają informacje o połamanych konarach drzew, czy uszkodzonych liniach energetycznych.
W powiecie sieradzkim, jak dotąd wiatr uszkodził dwa dachy, na budynku mieszkalnym i gospodarczym w miejscowości Kuźnica Zagrzebska. Sytuacja jest bardzo trudna. – Noc zamknęliśmy bilansem 28 zdarzeń związanych z wichurą – uszkodzone dachy na budynkach, zawalony szczyt budynku gospodarczego. Na tę chwilę mamy 13 kolejnych zdarzeń, z czego 3 uszkodzone dachy – informuje bryg. Jarosław Wasylik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.
We Włyniu w gminie Warta natomiast strażacy dostarczyli agregat prądowtówrczy osobie podłączonej do respiratora. Interweniowali również w związku z powalonymi drzewami i uszkodzonymi liniami energetycznymi.
W powiecie zduńskowolskim, łaskim, wieruszowskim i poddębickim w nocy i rano wyjeżdżano do złamanych przez wiatr konarów drzew.
Karolina Kolasa, Adrian Krupa
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |