Czy to przeziębienie czy COVID-19 | Zdrowym być
Przeziębienie a może COVID-19. Sprawdź co robić to tytuł przewodnika przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W magazynie “Zdrowym być” o tym jak postępować w wypadku infekcji mówi rzecznik łódzkiego oddziału funduszu Anna Leder.
Anna Leder: – Jeżeli mamy infekcję, to przede wszystkim zostajemy w domu. Pamiętajmy, żeby nie pójść przeziębionym, chorym do pracy, nie podróżować środkami komunikacji miejskiej, nie wysyłać chorych dzieci do szkoły czy do przedszkola, do żłobka.W takich sytuacjach powinniśmy zachowywać się rozsądnie i myśleć o innych.
Dorota Matyjasik: Dalsze postępowanie jest uzależnione od tego czy zachorujemy w dzień powszedni czy w weekend. W dzień powszedni zaczynamy od telefonicznego kontaktu z naszym lekarzem rodzinnym.
Anna Leder: Poinformujmy w rejestracji o symptomach choroby. Jeśli podejrzewamy, że jesteśmy zakażeni koronawirusem, jesteśmy na kwarantannie albo mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, bezwzględnie powinniśmy o tym poinformować lekarza. On wówczas zastanowi się, jak taką wizytę zrealizować w sposób jak najbardziej bezpieczny. Może zaproponować nam teleporadę, wizytę stacjonarną u siebie w gabinecie, albo jeśli nasz stan wskazuje na ciężkie zachorowanie, lekarz również może odwiedzić chorego w domu. Jednak do takiej wizyty musi się odpowiednio przygotować, tak żeby wizyta lekarska była bezpieczna zarówno dla osoby chorej, jak i dla lekarza i pozostałych pacjentów. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa zakażenie koronawirusem skieruje nas na test. Z takiego testu możemy skorzystać w punktach wymazowych, których w naszym województwie jest już 32. Oczywiście, jeśli jesteśmy zbyt chorzy, żeby dojść na test, bądź jesteśmy osobą leżącą, nie mamy własnego samochodu i nie jesteśmy w stanie dotrzeć do punktu pobrań, wówczas koniecznie powinniśmy powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz zorganizuje przyjazd karetki wymazowej do naszego domu.
Dorota Matyjasik: W weekendy, dodaje Anna Leder, mamy dwie możliwości.
Anna Leder: Albo korzystamy z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli z takich poradni, których w Łodzi jest już siedem, oraz na terenie każdego powiatu w Łódzkiem. Przyjmują od 18:00 do 8:00, w te dni które są dniami powszednimi, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Również nocna i świąteczna opieka zdrowotna to teleporady, wizyta stacjonarna albo wizyta lekarza w domu. Lekarze nocnej pomocy mogą nas także skierować na test. Pamiętajmy, że w weekendy także można się przetestować. W weekendy także wszystkie punkty testowania przeciwko COVID-19 są czynne.
Dorota Matyjasik: Możemy też skorzystać z pomocy ogólnopolskiej platformy.
Anna Leder: Teleplatforma pierwszego kontaktu jest także dobrym wyjściem, bardzo szybkim i łatwym, bo telefonicznym, żeby uzyskać profesjonalną poradę lekarza lub pielęgniarki. Telefonujemy pod numer 800 137 200 i ta teleplatforma jest czynna w takich samych godzinach pracy jak nocna pomoc. Czyli po godzinach pracy naszego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz z teleplatformy może nas skierować także na test, ale także może nam wystawić e-skierowanie, zwolnienie lekarskie czy e-receptę. Wtedy kiedy uzna, że możemy się leczyć w domu i koniecznie potrzebujemy tylko leków i zwolnienia..
Przewodnik Przeziębienie a może COVID-19. Sprawdź co robić jest już dostępny na stronach NFZ
Nazwa | Plik | Autor |
Czy to przeziębienie czy COVID-19 | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |