212 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 14 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 212 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało 14 osób.
Dzisiaj (18 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 212 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 14 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.
podlaskiego (11), pomorskiego (11), lubelskiego (9), warmińsko-mazurskiego (8), opolskiego (3), lubuskiego (2), świętokrzyskiego (1). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 20, 2021
W szpitalach jest 359 chorych na koronawirusa – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To o 6 więcej niż wczoraj. 41 chorych jest podłączonych do respiratorów. Wczoraj było to 46 osób.
Kwarantanną jest objętych niecałe 60 tysięcy osób.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało po Covid-19 2 miliony 655 tysięcy 891 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/7QoiMLSCrY
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 20, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Zgodnie ze środowym rozporządzeniem, decyzję o organizacji szczepień w szkołach podejmą dyrektorzy placówek. Obecnie w grupie wiekowej od 12. do 19. roku życia jest najmniej zaszczepionych osób – tylko 23 procent. Czytaj więcej
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb karalnych pod adresem łódzkiego lekarza Tomasza Karaudy. Lekarz wielokrotnie przekonywał do szczepień. Za to co robił spotkał się z hejtem i groźbami śmierci.Czytaj więcej
Zobacz także:Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija
Szef powszechnego punktu szczepień w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dr Michał Matyjaszczyk uważa, że warto wprowadzić pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Jak tłumaczy, mogłoby to skłonić ich do zmiany decyzji.Czytaj więcej
Koła gospodyń wiejskich w regionie włączają się w promocję przeciwdziałania Covid-19. Organizacje, które zorganizują lokalne festyny z mobilnymi punktami szczepień otrzymają wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Czytaj więcej
Doktor Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19
Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych powiedział, że są regiony w Polsce, gdzie zainteresowanie szczepieniami jest bardzo małe. “W niektórych miejscach to zaszczepienie sięga 20 procent. Są obszary w Polsce – głównie południowy i północny wschód, gdzie ludzie się nie szczepią. Tam możemy się spodziewać większej liczby zakażeń – dodał ekspert. Jak wyjaśnił, wszystko zależy od gęstości zaludnienia, zakładów pracy i liczby szkół.
Doktor Sutkowski ocenił, że wielkość czwartej fali epidemii zależy od liczby osób zaszczepionych. “Czwarta fala będzie, to jest kwestia czasu. Może to być nieduża bryza, jeżeli się zaszczepimy, ale może to być ogromna fala, jeżeli się nie zaszczepimy porządnie” – zaznaczył doktor.
Eksperci prognozują, że jeśli liczba nowych szczepień będzie na poziomie, w takim jak w tej chwili, to dziennie może być 14-15 tysięcy zachorowań.
Koronawirus na świecie
W wiosce paraolimpijskiej w Tokio wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Igrzyska paraolimpijskie w stolicy Japonii rozpoczną się we wtorek. Organizatorzy nie podali nazwiska zakażonej osoby. Wiadomo, że nie jest to sportowiec ani obywatel Japonii. Do tej pory wykryto przeszło 70 przypadków zakażenia związanych z igrzyskami paraolimpijskimi. W większości chodziło o osoby, które pracowały przy przygotowaniu zawodów. Mieszkańcy wioski paraolimpijskiej muszą się codziennie testować, nosić maseczki i utrzymywać dystans społeczny. Igrzyska paraolimpijskie odbędą się bez udziału publiczności. Weźmie w nich udział około czterech tysięcy 400 sportowców z całego świata.
We Francji w okolicach Bordeaux w barach i restauracjach rozpoczęto testowanie tak zwanej “opaski cowidowej”. Ma ona zastąpić cyfrową przepustkę cowidową. Od kilku dni dokument ten sprawdzany jest przy wejściu do miejsc kultury, rozrywki i handlu oraz w środkach transportu. Eksperymentalna “opaska cowidowa” testowana jest w 200 barach i restauracjach w departamencie Żyronda. Mogą ją otrzymać osoby, które przyjęły drugą dawkę szczepionki od co najmniej 7 dni, lub które otrzymały negatywny wynik testu. Nieściągalna opaska noszona jest na nadgarstku i zawiera napis “przepustka sanitarna”. Władze departamentu liczą na to, że wypróbuje ją ponad 20 tysięcy osób. Od 9 sierpnia w całym kraju właściciele lokali gastronomicznych i barów mają obowiązek sprawdzania przepustek cowidowych. Nowe przepisy spowodowały jednak duży spadek liczby klientów – w niektórych regionach o 40 procent. Związki restauratorów i hotelarzy liczą więc na to, że system “opaski cowidowej” pozwoli na ułatwienie i przyspieszenie kontroli sanitarnych, które ich zdaniem odstraszają klientów.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W Rosji utrzymuje się wysoki poziom rozprzestrzeniania się koronawirusa. Minionej doby zarejestrowano 21 tysięcy 58 nowych przypadków zakażenia. Według danych służb sanitarnych, w Moskwie zdiagnozowano Covid-19 u 2 tysięcy 142 osób. Rosyjscy lekarze są zaniepokojeni dużą liczbą zgonów pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W ciągu doby zmarło 790 osób.
Łotysze protestowali przeciwko obowiązkowym szczepieniom na Covid-19. Wieczorem w centrum Rygi zebrało się około czterech tysięcy osób. Policja podała, że zatrzymano kilka osób.
Protestujący już wczesnym wieczorem zaczęli zbierać się pod Pomnikiem Wolności w Rydze. Później przeszli pod ryski Zamek, który jest siedzibą łotewskiego prezydenta. Tam wcześniej została ustawiona scena, na której pojawiali się miejscowi politycy. Protestujący domagali się m.in. dymisji władz państwowych. Ich niezadowolenie związane jest z przepisami przyjętymi przez łotewski rząd jeszcze w lipcu. Od jesieni szczepienia przeciwko Covid-19 mają być na Łotwie obowiązkowe m.in. dla pracowników służby zdrowia i oświaty. W innych branżach pracodawcy będą mieli prawo zwolnić pracownika, jeśli ten nie będzie posiadał certyfikatu covidowego. Protestujący podkreślali, że nie chcą być zmuszani do szczepień. Część osób podkreślała, że chcą też chronić przed tym swoje dzieci. Późnym wieczorem, po oficjalnym zakończeniu pikiety, tłum przeszedł pod budynek rządu, gdzie policjanci wzywali ludzi do rozejścia się. Nie wszyscy zastosowali się do tych poleceń. Policja podała, że zatrzymała w sumie pięć osób. Wszczęte zostało postępowanie karne z powodu napaści na jednego z funkcjonariuszy. Podczas protestu zarejestrowano też wiele przypadków nadużycia alkoholu oraz niestosowanie się do przepisów epidemicznych. Wczoraj na Łotwie wykryto 180 przypadków koronawirusa. Łotewskie służby podają, że 150 infekcji dotyczy osób, które nie przyjęły szczepionki lub nie zostały w pełni zaszczepione. Dotychczas zaszczepionych zostało w sumie około 40 procent społeczeństwa.
![212 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 14 w Łódzkiem [RAPORT] 1 72331 68c1db7db555f6f7f4367bad4718d94a](/wp-content/archiwum/files/72331-68c1db7db555f6f7f4367bad4718d94a.gif)
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |