6 796 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 523 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 796 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 523 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 429 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 792 tys. 142. Dzisiaj (30 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 796 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono523 nowe zachorowania na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 129 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło300 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 67 tys.502 osoby.
kujawsko-pomorskiego (302), opolskiego (271), podkarpackiego (217), świętokrzyskiego (177), warmińsko-mazurskiego (142), lubuskiego (125), podlaskiego (110). 67 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 30, 2021
Od wczoraj o 1 198 osoby zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w sumie w szpitalach jest obecnie 23 469 takich pacjentów.
O 64 osoby zmniejszyła się z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 2 831 chorych.
Od wczoraj wyzdrowiało 13 970 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w Polsce jest 2 496 810 ozdrowieńców.
Na kwarantannie przebywa prawie 198 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek o niespełna 5 tysięcy osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Ff95F40Ur9
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 30, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
W Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim można się zaszczepić. Uruchomiony tam punkt szczepień powszechnych jest jednym z czterech, które wystartują w tym tygodniu w Łódzkiem. Czytaj więcej
Informacja zwrotna trafi do władz Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego za pośrednictwem ankiet. W nich studenci określą również, czy wolą zaszczepić się w punkcie na uczelni, czy w innym miejscu wyznaczonym przez NFZ.Czytaj więcej
Zobacz także:Terytorialsi pomagają przy szczepieniach
W województwie łódzkim ruszają pierwsze powszechne punkty szczepień. Oznacza to, że będzie rosła liczba dostępnych terminów i zespołów wykonujących szczepienia.Czytaj więcej
Rzecznik rządu: w przyszłym tygodniu rozporządzenie dotyczące znoszenia obostrzeń do końca maja
Rzecznik rządu Piotr Mller zapowiedział, że w przyszłym tygodniu pojawi się kolejne rozporządzenie regulujące znoszenie obostrzeń związanych z pandemią do końca maja. Wczoraj w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące zmian, które będą wprowadzane do 7 maja.
Rzecznik rządu Piotr Mller mówił, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony 15 maja, jeśli tego dnia wskaźnik zakażeń spadnie poniżej 15 na 100 tysięcy mieszkańców.
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli, że od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu do 50 osób oraz w zamkniętych obiektach sportowych i basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu.
4 maja nastąpi otwarcie galerii sztuki i muzeów, a także sklepów budowlanych, meblowych i galerii handlowych. Będą one działały w ścisłym reżimie sanitarnym – na terenie obiektu będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Także od 4 maja uczniowie klas 1-3 będą mogli rozpocząć naukę w szkołach.
W. Kraska: liczba hospitalizowanych na COVID-19 zmniejszyła się o 1200 osób
O ponad 1 200 osób zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24. Jak zwrócił uwagę, w Polsce jest obecnie tylu pacjentów z COVID-19, co w czasie drugiej fali epidemii.
Wiceminister zdrowia namawiał do przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Wskazywał, że sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, ale – jak zaznaczył – ten kierunek musimy utrzymać jeszcze przez kilka tygodni.
Waldemar Kraska przypomniał, że jeżeli liczba zakażeń będzie spadał, to 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.
Koronawirus na świecie
W Indiach w ciągu doby zarejestrowano ponad 386 tysięcy zakażeń koronawirusem. To nowy światowy rekord liczby przypadków potwierdzonych w ciągu doby. Indie zmagają się ze znacznym wzrostem liczby zakażeń prawdopodobnie spowodowanym tamtejszą mutacją koronawirusa. Według danych oficjalnych ostatniej doby z powodu zakażenia Covid-19 w Indiach zmarło prawie 3500 osób. W opinii ekspertów, na których powołuje się Agencja Reutera, dane dotyczące liczby zakażeń i zgonów w Indiach mogą być co najmniej pięciokrotnie wyższe. Indyjskie szpitale są przepełnione, a według prognoz zapotrzebowanie na tlen będzie przewyższało możliwości Indii co najmniej do połowy maja. W kraju brakuje też szczepionek. Od dziś przez najbliższe trzy dni zamknięte też będą wszystkie centra szczepień w Mumbaju. Indie są największym producentem szczepionek na świecie, jednakże ze względu na skalę zakażeń podczas obecnej fali pandemii nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości preparatów. Od stycznia w liczącym ponad 1,4 mln mieszkańców kraju zaszczepiono około 9% populacji. Do Delhi napływa pomoc humanitarna z całego świata. Dziś do indyjskiej stolicy dotarły m.in. butle z tlenem przekazane przez amerykańskie władze.
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Brazylii przekroczyła 400 tysięcy. W Indiach, gdzie sytuacja jest najgorsza na świecie, minionej doby po raz kolejny wzrosła liczba zakażeń. Turcja wprowadziła lockdown w całym kraju, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
Najwięcej na świecie osób zmarło dotąd na COVID-19 w USA i w Brazylii. W tym drugim kraju władze podały, że łączna liczba ofiar przekroczyła 400 tysięcy. Program szczepień przebiega tam znacznie wolniej niż zakładano, a miejscowy Kongres rozpoczął śledztwo w sprawie domniemanego zlekceważenia pandemii przez prezydenta Jaira Bolsonaro.
W Turcji na trzy tygodnie mieszkańcy muszą zostać w domach, a podróże między miastami są możliwe tylko ze specjalnym pozwoleniem.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony 165 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 150 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
We Włoszech sytuacja epidemiologiczna wolno, choć systematycznie poprawia się. Jeśli tendencja utrzyma się, w maju i w czerwcu zniesiona zostanie duża część obowiązujących obecnie restrykcji sanitarnych. W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło prawie 300 osób. Potwierdzono ponad 14 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniego tygodnia liczba zgonów spadła o 10 procent, a nowych zakażeń – o niemal 8 procent. Jest niemal 13 procent mniej hospitalizowanych. Zaszczepiono już 22 i pół procent populacji, w tym 2/3 osób starszych. Jeśli sytuacja sanitarna będzie się nadal poprawiać, 17 maja godzina policyjna będzie obowiązywać od północy, a nie jak obecnie od 22.00. 15 maja otwarte zostaną plaże i baseny, ale będzie to możliwe jedynie w regionach strefy żółtej lekkiego zagrożenia epidemiologicznego. W tej chwili obejmuje 15 z 20 włoskich regionów.
We Francji stopniowo, od 3 maja, będą łagodzone obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią. Plan znoszenia ogólnokrajowego lockdownu przedstawił prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla prasy regionalnej, którego pełna treść zostanie opublikowana jutro. Ostatnie restrykcje sanitarne mają zostać zniesione 30 czerwca. Plan znoszenia narodowej kwarantanny obejmuje cztery etapy. 3 maja zostanie zniesiony zakaz poruszania się dalej niż 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Wprowadzona zostanie również nauka szkolna w trybie hybrydowym dla gimnazjalistów i licealistów. Drugi etap znoszenia lockdownu nastąpi 19 maja. Tego dnia otwarte zostaną restauracje i kawiarnie ze stolikami na zewnątrz, oraz muzea, kina, teatry i sale koncertowe – zamknięte od 6 miesięcy. Miejsca te będą mogły przyjmować ograniczoną liczbę osób. Godzina policyjna zacznie obowiązywać dwie godziny później niż obecnie, czyli o 21.00. Od 9 czerwca zakaz wychodzenia z domu będzie obowiązywał od 23.00. Wszystkie lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować klientów. Otwarte zostaną również sale sportowe i zwiększony zostanie limit osób w instytucjach kultury. Francja zacznie przyjmować zagranicznych turystów. Podróżni będą musieli posiadać paszport sanitarny – świadczący o przyjęciu szczepionki lub o otrzymaniu negatywnego testu. Od 30 czerwca dokument ten będzie wymagany od Francuzów, które chcą uczestniczyć w imprezach masowych z udziałem co najmniej tysiąca osób. Zniesione zostaną wszystkie restrykcje sanitarne z wyjątkiem tych dotyczących dyskotek, które pozostaną zamknięte. Prezydent Francji ostrzegł jednak, że w zależności od sytuacji epidemicznej znoszenie lockdownu może zostać opóźnione w regionach, w których wskaźniki zapadalności przekraczają 400 zakażeń na sto tysięcy testów – czyli w aglomeracjach Lille, Paryża, Lyonu i Marsylii.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |