Z Sieradza do Łodzi pociągiem i autobusem
Nowy rozkład jazdy pociągów, uwzględniający komunikację zastępczą, będzie obowiązywał od poniedziałku (10 czerwca) na trasie Sieradz – Łódź.
Zmiany wywołane są remontem linii kolejowej. To kompleksowa modernizacja, zaplanowana na dwa lata, której koszt przekracza 300 milionów złotych, informuje dyrektor projektu PKP PLK Andrzej Krawczyński. – Będziemy się cieszyć z ładnej linii i peronów. Zbudujemy dwa nowe przejścia podziemne, jedno w Zduńskiej Woli, drugie w Pabianicach. Zbudujemy ponad 85 km nowych torów z siecią trakcyjną, ponad 60 rozjazdów, 12 peronów. Zlikwidowane zostaną wszelkie blokady dla osób z utrudnioną możliwością samodzielnego poruszania się – wymienia dyrektor.
Tam gdzie nie pojedzie pociąg, pasażerowie przesiądą się w oznakowane autobusy. Do każdego kursu podstawiane będą dwa. – Jeden z tych dwóch autobusów będzie realizował kurs ekspresowy. Z dworca z Łasku lub Sieradza pojedzie bezpośrednio do miejsca docelowego. To z myślą o tych pasażerach, którzy jadą do określonego miejsca i nie potrzebują, by autobus zatrzymywał się w miejscowościach po drodze – mówi członek zarządu PKS Sieradz Sławomir Gozdalik.
Na stacjach dostępne są broszury i tablice z informacją o przystankach komunikacji zastępczej.
Dla podróżnych, którzy korzystają z naszych pociągów pomiędzy Łodzią i Pabianicami pomimo utrudnień na dalszej części trasy sieradzkiej przygotowano 6 dodatkowych połączeń, dzięki czemu obydwa miasta połączy aż 40 pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w ciągu dnia.
Najważniejsze zmiany to:
Od 10 czerwca ze względu na intensywne prace modernizacyjne pomiędzy Łaskiem i Zduńską Wolą, a także ze względu na przebudowę stacji Łask i Zduńska Wola w bezpośredniej relacji z Łodzi do Sieradza i z Sieradza do Łodzi przejedzie 8 pociągów. 4 w godzinach porannych do Łodzi i 4 w popołudniowych do Sieradza. Wprowadzona zostanie Zastępcza Komunikacja Autobusowa za wszystkie pozostałe pociągi, a dodatkowo za 14 pociągów o największej frekwencji podróżnych pojadą autobusy przyspieszone zatrzymujące się tylko w Zduńskiej Woli i Sieradzu. W pociągu spółki PKP InterCity 1611 pomiędzy stacjami Łódź Chojny Sieradz będą honorowane bilety ŁKA, co zapewni możliwość bezpośredniego dojazdu do Sieradza na godzinę 8:00.
Linia Łódź Widzew/Kaliska Sieradz
Rozpocznie się całkowita przebudowa linii na odcinku Łódź Kaliska Zduńska Wola Sieradz, która potrwa około dwóch lat. Na odcinku Łódź Sieradz przejadą 4 pociągi ŁKA odjazdy z Łodzi Kaliskiej o godzinie 15:08, 15:39, 17:11 i 18:38, natomiast z Sieradza również 4 o godzinie 4:00, 4:29, 4:47 i 6:21. Za pozostałe kursy uruchomione zostaną dwa rodzaje Zastępczej Komunikacji Autobusowej normalna za każdy pociąg z postojami na każdym przystanku i stacji oraz przyspieszona, która będzie zatrzymywać się tylko w Zduńskiej Woli i Sieradzu.
Postoje są wyznaczone pod stacjami PKP w Łasku, Zduńskiej Woli i Sieradzu natomiast w Borszewicach, Męckiej Woli, Sieradzu Męce i Sieradzu Warcie w ciągu drogi wojewódzkiej 482. Pomiędzy Łodzią a Pabianicami pojedzie aż 40 pociągów ŁKA w ciągu dnia w godzinach szczytu popołudniowego pociągi pojadą co 15 minut o godzinie 15:39, 15:53 i 16:08. Aby zapewnić dojazd na godzinę 8:00 z Łodzi do Sieradza wprowadzone będzie honorowanie biletów ŁKA w pociągu PKP IC 1611 ASNYK na odcinku Łódź Chojny Sieradz odjazd z Łodzi Chojen o 6:30, przyjazd do Sieradza o godzinie 7:45. Z Łodzi Kaliskiej podjazd do Łodzi Chojen pociągiem Ł 11303 o godzinie 6:13.
Ulotki informacyjne w formacie pdf można znaleźć na stronieŁKA.