41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – uroczystości w Łodzi
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Łodzi uczczono pamięć jego ofiar. Po mszy świętej w kościele ojców jezuitów przy ulicy Sienkiewicza, uczestnicy uroczystości przeszli przed “Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka” przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu NSZZ “Solidarność” Ziemi Łódzkiej, podkreślał, że nadal nie rozliczyliśmy się z historią z 1981 roku. – Przyszliśmy nie tylko uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, ale też wołać o sprawiedliwość. O to, by osądzić co było dobre, a co złe. Mamy prawo i obowiązek upominać się o sprawiedliwość. Za tę krew przelaną w stanie wojennym – mówił.
W uroczystościach, zorganizowanych przez NSZZ “Solidarność” Regionu Ziemi Łódzkiej, wzięli udział działacze związku, dawni działacze – osoby, represjonowane podczas stanu wojennego, oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Byli także młodzi ludzie, którzy stanu wojennego nie pamiętają.
Posłuchaj:
13 grudnia 1981 roku…
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Celem było stłumienie protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku.
Czołgi na ulicach, patrole ZOMO i wojska. Zakaz przemieszczania się i godzina policyjna. Tak wyglądała rzeczywistość.
Jak wydarzenia tamtych dni pamiętają ci, którzy jeszcze w nocy z 12 na 13 grudnia zostali aresztowani? Posłuchaj:
Za oficjalną przyczynę wprowadzenia stanu wojennego podano pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju i zagrożenie interwencją zbrojnej wojsk Układu Warszawskiego – odniósł się do tego poranny gość Radia Łódź Robert Rabiega z archiwum łódzkiego IPN.
W trakcie trwania stanu wojennego internowano ponad 10 tysięcy działaczy “Solidarności” i opozycji demokratycznej. Życie straciło – według różnych źródeł – od kilkudziesięciu do ponad stu osób.
Sejm potępił osoby odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego oraz oddał hołd jego ofiarom. Odbyło się to przez aklamację. Treść stanowiska Sejmu odczytała marszałek Elżbieta Witek.
Posłuchaj:
Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. Karol Nawrocki, prezes IPN, poinformował, że w ciągu roku do Sądu Najwyższego trafiło 38 wniosków o uchylenie immunitetu sędziom i prokuratorom stanu wojennego, wobec 55 osób – pion śledczy IPN wysłał postanowienia o postawieniu zarzutów, a wobec 9 osób – skierowano akty oskarżenia.
Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, podkreśla, że do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ci, którzy skazywali niewinne osoby na podstawie nielegalnego prawa, jakim był dekret o stanie wojennym.
Posłuchaj:
Od lat z inicjatywy IPN odbywa się akcja „światło wolności”. Organizatorzy apelowali, by o godz. 19.30 zapalić w oknie świecę – symbol pamięci o reżimowych ofiarach sprzed lat.