41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – uroczystości w Łodzi
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Łodzi uczczono pamięć jego ofiar. Po mszy świętej w kościele ojców jezuitów przy ulicy Sienkiewicza, uczestnicy uroczystości przeszli przed “Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka” przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu NSZZ “Solidarność” Ziemi Łódzkiej, podkreślał, że nadal nie rozliczyliśmy się z historią z 1981 roku. – Przyszliśmy nie tylko uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, ale też wołać o sprawiedliwość. O to, by osądzić co było dobre, a co złe. Mamy prawo i obowiązek upominać się o sprawiedliwość. Za tę krew przelaną w stanie wojennym – mówił.
W uroczystościach, zorganizowanych przez NSZZ “Solidarność” Regionu Ziemi Łódzkiej, wzięli udział działacze związku, dawni działacze – osoby, represjonowane podczas stanu wojennego, oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Byli także młodzi ludzie, którzy stanu wojennego nie pamiętają.
Posłuchaj:
13 grudnia 1981 roku…
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Celem było stłumienie protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku.
Czołgi na ulicach, patrole ZOMO i wojska. Zakaz przemieszczania się i godzina policyjna. Tak wyglądała rzeczywistość.
Jak wydarzenia tamtych dni pamiętają ci, którzy jeszcze w nocy z 12 na 13 grudnia zostali aresztowani? Posłuchaj:
Za oficjalną przyczynę wprowadzenia stanu wojennego podano pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju i zagrożenie interwencją zbrojnej wojsk Układu Warszawskiego – odniósł się do tego poranny gość Radia Łódź Robert Rabiega z archiwum łódzkiego IPN.
W trakcie trwania stanu wojennego internowano ponad 10 tysięcy działaczy “Solidarności” i opozycji demokratycznej. Życie straciło – według różnych źródeł – od kilkudziesięciu do ponad stu osób.
Warto przeczytać
![41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystości w Łodzi [ZDJĘCIA] 3 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2022/12/1-228775-300x234.jpg)
Sejm potępił osoby odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego oraz oddał hołd jego ofiarom. Odbyło się to przez aklamację. Treść stanowiska Sejmu odczytała marszałek Elżbieta Witek.
Posłuchaj:
Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. Karol Nawrocki, prezes IPN, poinformował, że w ciągu roku do Sądu Najwyższego trafiło 38 wniosków o uchylenie immunitetu sędziom i prokuratorom stanu wojennego, wobec 55 osób – pion śledczy IPN wysłał postanowienia o postawieniu zarzutów, a wobec 9 osób – skierowano akty oskarżenia.
Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, podkreśla, że do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ci, którzy skazywali niewinne osoby na podstawie nielegalnego prawa, jakim był dekret o stanie wojennym.
Posłuchaj:
Od lat z inicjatywy IPN odbywa się akcja „światło wolności”. Organizatorzy apelowali, by o godz. 19.30 zapalić w oknie świecę – symbol pamięci o reżimowych ofiarach sprzed lat.