Poniedziałek, 7 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Ira Aldridge w 210. rocznicę urodzin i 150. rocznicę śmierci
Łódź upamiętni 210. rocznicę urodzin i 150. rocznicę śmierci wybitnego amerykańskiego aktora – Ira Aldridge to pierwszy w dziejach teatru czarnoskóry tragik szekspirowski.
Ira Aldrige urodził się 24 lipca 1807 roku w Nowym Jorku, a zmarł 7 sierpnia 1867 w Łodzi, tuż przed planowanym spektaklem. – Wśród tych, którzy do Łodzi zawitali, była to najbardziej oczekiwana i najbardziej znana postać tamtych czasów. Trzy razy zagrał w Piotrkowie Trybunalskim, a potem miał wystąpić w Łodzi. Jednak po przyjeździe zachorował i zmarł w Paradyżu. To był zajazd z teatrem w głębi. Pochowano go na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, senator Ryszard Bonisławski.
W planach obchodów podwójnej rocznicy są między innymi konferencje w Muzeum Miasta Łodzi. – Zapraszamy już teraz 7 sierpnia do Muzeum, gdzie zorganizowane będzie specjalne spotkanie, między innymi wokół książki poświęconej aktorowi. Kolejna konferencja z udziałem Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza odbędzie się jesienią – mówi dyrektor Wydziału Kultury w łódzkim magistracie Dagmara Śmigielska.
Co ciekawe, od kilku lat o wystawienie w Łodzi spektaklu poświęconego aktorowi stara się reżyser i dramaturg Remigiusz Caban. Do tej pory bezskutecznie.- Utwór powstał w 2007 roku i trzy lata później doczekał się polskiej prapremiery w Rzeszowie. Nie miał niestety szczęścia do prapremiery na łódzkiej scenie mimo, że próbowałem zainteresować tym tematem między innymi wszystkich dyrektorów łódzkich scen – tłumaczy Caban.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Ira Aldridge w 210. rocznicę urodzin i 150. rocznicę śmierci | audio (m4a) audio (oga) |

Wakacyjne Kino Charlie. Sprawdź repertuar
Kino Charlie organizuje po raz kolejny specjalne wakacyjne bloki filmowe. Od poniedziałku do piątku w samo południe zaplanowano między innymi projekcje najnowszych produkcji z całego świata.
Sekcja “Kino w samo południe” to codzienne projekcje o godz. 12. Zadowoleni będą zarówno wielbiciele japońskiego kina gatunkowego, gorących filmów o miłości, jak również skandynawskich produkcji podejmujących ważne problemy dzisiejszych czasów.
Przez całe wakacje odbywają się także “Seanse pory letniej”. Codziennie o godz. 18.
Zaprasza Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205.
Sprawdź program “Kina w samo południe”:
SIERPIEŃ
1 sierpnia (wtorek) WAKACYJNY SLOW: Frank (95′) – Wlk. Brytania, Irlandia
2 sierpnia (środa) KINO BEZ GRANIC: O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu (104′) – USA
3 sierpnia (czwartek) STREFA ODLOTÓW: Jaskinia zapomnianych snów (90′) – Francja, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania
4 sierpnia (piątek) ZAKOCHANY CHARLIE: Była sobie dziewczyna (95′) – USA, Wlk. Brytania
7 sierpnia (poniedziałek) WIATR Z PÓŁNOCY: Komuna (111′) – Dania, Szwecja, Holandia
8 sierpnia (wtorek) WAKACYJNY SLOW: Paterson (118′) – USA
9 sierpnia (środa) KINO BEZ GRANIC: Mustang (97′) – Francja, Niemcy, Turcja, Katar
10 sierpnia (czwartek) STREFA ODLOTÓW: Creative Control (97′) – USA
11 sierpnia (piątek) ZAKOCHANY CHARLIE: Słońce w Zenicie (123′) – Chorwacja, Słowenia, Serbia
14 sierpnia (poniedziałek) WIATR Z PÓŁNOCY: Lewiatan (140′) – Rosja
15 sierpnia (wtorek) WAKACYJNY SLOW: Melancholia (130′) – Dania, Francja, Niemcy, Szwecja
16 sierpnia (środa) KINO BEZ GRANIC: Sól ziemi (110′) – Francja, Brazylia, Włochy
17 sierpnia (czwartek) STREFA ODLOTÓW: Patti Smith: Sen życia (109′) – USA
18 sierpnia (piątek) ZAKOCHANY CHARLIE: Carol (118′) – Wlk. Brytania, USA
21 sierpnia (poniedziałek) WIATR Z PÓŁNOCY: Wróble (99′) – Chorwacja, Dania, Islandia
22 sierpnia (wtorek) WAKACYJNY SLOW: To tylko koniec świata (97′) – Francja, Kanada
23 sierpnia (środa) KINO BEZ GRANIC: Dzikie Historie (122′) – Argentyna, Hiszpania
24 sierpnia (czwartek) STREFA ODLOTÓW: Mordercza opona (85′) – Francja, Angola
25 sierpnia (piątek) ZAKOCHANY CHARLIE: Porto (75′) – Francja, Portugalia, USA
28 sierpnia (poniedziałek) WIATR Z PÓŁNOCY: Witajcie w Norwegii (90′) – Norwegia
29 sierpnia (wtorek) WAKACYJNY SLOW: Młodość (118′) – Włochy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja
30 sierpnia (środa) KINO BEZ GRANIC: Munio: Strażnik księżyca (85′) – Francja
31 sierpnia (czwartek) STREFA ODLOTÓW: Goltzius and the Pelican Company (128′) – Chorwacja, Francja, Holandia, Wielka Brytania

Helios na scenie
Kino Helios Sukcesja, poniedziałek (7 sierpnia) godz. 18.30 – spektakl Piotruś Pan
Dwa razy w miesiącu, w poniedziałkowe popołudnia na Widzów kin Helios czekać będą wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy:
Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie.
Znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę Hamleta Williama Shakespearea. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki.
Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespearea), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów.
Comdie-Franaise (Komedia Francuska)
Comdie-Franaise bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Htel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Thtre des Varits-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.
Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.
Wartoprzeczytać
Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Comdie-Franaise – Andrzeja Seweryna.
