Wtorek, 25 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Koncert Niepodległości w Radiu Łódź [Studio im. H. Debicha]
Aranżacje hymnów, pieśni wojskowych i piosenek bardów od średniowiecza po lata 80. XX wieku – takie dźwięki zabrzmią w naszym Studiu Koncertowym im. H. Debicha, podczas specjalnego Koncertu Niepodległości, towarzyszącego wydanej właśnie płycie z przeglądem utworów podsumowującym dorobek 11 wcześniejszych edycji przedsięwzięcia. Koncert odbędzie się 25 października 2016 roku o godz. 20, a w Radiu Łódź będzie retransmitowany 11 listopada 2016 roku.
Koncert Niepodległości w Radiu Łódź to nie tylko projekt muzyczny, ale także formacja muzyków sesyjnych założona przez Olę Turkiewicz (polsko-kanadyjską wokalistkę jazzową i kompozytorkę), przez którą przewinęło się ponad 100 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii.
W jednej z kompozycji Respublica Serenissima obok jazzmanów wystąpili jako wokaliści Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Imam Polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz. Utwór prezentujący modlitwy pięciunajwiększych religii I Rzeczypospolitej przygotowano na IV Koncert Niepodległości Za Naszą i Waszą Wolność. Opowiadał on o mniejszościach i cudzoziemcach walczących o niepodległość Rzeczypospolitej.
Odwrotnością tematyczną tamtego wydarzenia jest zaprezentowany w Polsce i w Kanadzie VI Koncert Niepodległości Poland, ukazujący służbę Polaków pod obcymi sztandarami.
Koncerty dla najmłodszych w ramach Akademii Pełnej Dźwięku [muzyka]
Akademia Pełna Dźwięku to koncerty edukacyjne, przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. W sezonie 2016/2017 zaplanowano osiem spotkań.
Programy koncertów zawierają między innymi prezentacje instrumentów dętych, perkusyjnych, smyczkowych i strunowych, a także występy wokalistów i rytmiczek.Koncerty odbywają się zawsze we wtorek, w godzinach przedpołudniowych, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a.
Na ten rok zaplanowano osiem koncertów o różnorodnym repertuarze: Muzyka na strunach (25 października 2016), Mały Chopin (8 listopada 2016), Gorące rytmy w środku zimy! (13 grudnia 2016), Smykiem i basem, solo i w zespole (21 lutego 2017), Muzyczna niespodzianka (21 marca 2017), Z rekwizytem na ty (4 kwietnia 2017), W bajkowy świat z orkiestrą dętą (9 maja 2017), Muzycznie i tanecznie (23 maja 2017).
Koncerty dla dzieci młodszych rozpoczynać się będą o godz. 10.00, a uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej Akademia zaprasza na godz. 12.00.
PROGRAM KONCERTÓW w roku akademickim 2016/2017
- 25 października 2016
Muzyka na strunach
“Diabeł” w Studyjnym [teatr]
Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej pokażą swój pierwszy dyplom. To “Diabeł” w reżyserii Mariusza Grzegorzka.
Reżyser zaadaptowałdramat Johna Osbornea w tłumaczeniu Małgorzaty Semil.Akcja sztuki rozgrywa się w latach 50. XX wieku, w purytańskim środowisku brytyjskiej prowincji. W tekście znajdziemy też wiele odniesień do współczesnej Polski. – Ciasno pojmowana religijność, która zamiast uwalniać gniecie; oparty owiarę system wartości, który ma stać się obowiązującym dla wszystkich prawem, apowinien być prywatnym wyborem, ta atmosfera duszności to wszystko staje się niestety aktualne dzisiaj. Wielu znas czuje się zapędzonych wjakiś kąt, tłamszonych. Dożyliśmy czasów, wktórych wolność, ekspresja, prawo do wyboru własnej ścieżki jest wmechaniczny sposób blokowane to zmierza ku katastrofie, nie wprowadzi społecznego ładu ani moralnego porządku mówi Mariusz Grzegorzek.
W głównej roli zobaczymy Macieja Musiałowskiego. Na scenie zaprezentują się teżAleksandra Chapko, Aleksandra Przesław, Marianna Zydek, Cezary Kołacz, Wojciech Lato i Tomasz Marczyński.
Premiera odbędzie się w sobotę, 22 października. Kolejne pokazy 23, 24 i 25 października. Zaprasza Teatr Studyjny przy Kopernika 8.
Soundedit na ekranie. Muzyczne projekcje w Kinie Bodo [film]
Do 30 października w Kinie Bodo oglądać można filmy o gwiazdach estrady oraz o popularnych nurtach muzycznych. Cykl projekcji związany jest z tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.
Kino Bodo wyświetli filmy: 20 000 dni na Ziemi, Amy, Berlin Calling, Control, Dont Look Back, Joe Strummer. Niepisana przyszłość, Uwaga Ms. Baker i Sztuka rapu.
Poza projekcjami, zorganizowany zostanie konkurs na najlepiej wyprodukowany teledysk amatorski, w którym nagrodą będzie m.in. udział w projekcie Czułe Metropolie _ Warszawa Budapeszt. To wspólny projekt Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster i Art Prospects Foundation, w ramach którego młodzi polscy i węgierscy filmowcy, będą wspólnie pracować nad krótkometrażowymi etiudami filmowymi.
Zaprasza Kino Bodo przy Rewolucji 1905 r. 78/80.
Tegoroczna edycja Soundedit Festival rozpocznie się 27 października i potrwa przez cztery dni. Największą gwiazdą wydarzenia jest legendarny producent muzyczny Brian Eno. Do Łodzi przyjadą również między innymiPeter Murphy, Atari Teenage Riot, Monika Brodka oraz zespół Raz Dwa Trzy.Radio Łódź będzie towarzyszyło całej imprezie. Na czas trwania festiwalu uruchomione zostanie specjalne pasmo festiwalowe emitowane w technologii cyfrowej DAB +.
Sprawdź harmonogram projekcji:
25.10.2016 – Wtorek
15:00 – Amy
17:20 – Janis
19:20 – Control
21:20 – Berlin Calling
75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto [PROGRAM OBCHODÓW]
Na blisko dwa tygodnie obchodów zaplanowano między innymi przegląd filmów na temat Holocaustu, symfoniczno-oratoryjny koncert ku czci ofiar Litzmannstadt Getto oraz spacer śladami Żydów Zachodnich,mówi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Joanna Podolska. – Kulminacyjnym dniem jest 27 października, ktiedy odbędą się uroczystości na Stacji Radegast. Będą w nich uczestniczyć ambasadorzy czterech krajów: Niemiec, Austrii, Czech i Luksemburga – informuje Podolska.
Przywiezienie blisko 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej do getta w Łodzi w 1941 roku było jednym z najważniejszych momentów w jego historii. Przetransportowano tu osoby wywodzące się głównie z inteligenckich i artystycznych środowisk takich miast jak Berlin, Wiedeń, Praga czy Luksemburg.
25.10.2016 WTOREK [PRAGA]
10:00 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmu Transport z raju (Transport z rje), reż. Zdenk Brynych, prod. Ceskoslovensk Filmexport, Ceskoslovensk Sttn Film, Filmov Studio Barrandov, 1962 [92 min]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
13:00 Monodram The Tin Ring (Cynowa obrączka) w wykonaniu Jane Arnfield pokaz dla szkół w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski
Po pokazie dyskusja z reżyserką Jane Arnfield
Zapisy: (w treści e-maila prosimy o podanie dnia i godziny)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
18:00 Monodram The Tin Ring (Cynowa obrączka) w wykonaniu Jane Arnfield pokaz w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski
Zapisy: (w treści e-maila prosimy o podanie dnia i godziny)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
20:00 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmu W ciszy (V tichu), reż. Zdenk Jirsk, prod. FURIA FILM, esk televise, RTVS , i/o post. cz, Filmpark production a Slovensk filmov stav Partneri AVF, 2014 [90 min]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83