Środa, 12 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
W 70. rocznicę powstania Instytutu Literackiego w Paryżu [konferencja]
W ramach obchodów 70. rocznicy powstania Instytutu Literackiego w Paryżu Łódź będzie gościć uczestników konferencji “Spotkania i reminiscencje w 70. rocznicę powstania Instytutu Literackiego”. W programie jest między innymi kilkanaście debat z udziałem historyków i publicystów.
Będzie można obejrzeć także kilka wystaw, między innymi fotografii autorstwa Henryka Giedroycia.Przewidziany jest pokaz odnalezionego niedawno obrazu Józefa Czapskiego oraz projekcje filmów o “Kulturze” i ludziach z kręgu Jerzego Giedroycia.
Założony przez Jerzego Giedroycia Instytut Literacki, to jedna z najważniejszych instytucji polskiej emigracji drugiej połowy XX wieku, powstał 70. lat temu w Rzymie. Przez następne pół wieku Instytut mieścił się w podparyskim Maisons-Laffitte, gdzie wydawał m.in. paryską Kulturę miesięcznik formujący poglądy polityczne i gust literacki polskiej inteligencji. Nakładem IL wydano setki książek, w tym szereg arcydzieł, które znalazły się w kanonie naszej literatury.
Konferencja odbędzie się w dniach 10-13 października.
Sprawdź program:
12 października, środa
Wydział Filologiczny UŁ, Pomorska 171/173 oraz
Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, ul. Aleksandra Kamińskiego 27:
g. 10.00 11.30 panel: Dorobek literacki Instytutu Literackiego w Paryżu Beata Dorosz, Zdzisław Kudelski, Kazimierz Orłoś, Leszek Szaruga, Konrad Tatarowski (moderator)
g. 12.00 13.00 Dyskusja
g. 15.00 16.30 panel: Nowe perspektywy badań dorobku Instytutu Literackiego w Paryżu Rafał Habielski, Piotr Kłoczowski, Małgorzata Ptasińska, Maria Wrede, Rafał Stobiecki i Sławomir M. Nowinowski (moderator)
g. 17.00 18.00 Dyskusja
wystawa Andrzej Bobkowski. Chuligan wolności
g. 19.00
Galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102
Wernisaż wystawy Kultura paryska. Dom i ludzie
“Timbuktu” projekcja [film]
Transatlantyk Festival, Centrum Dialogu i Fundacja Przestrzeń Wspólna zapraszają na ostatnią w tym roku odsłonę Transatlantyk Focus. Zaprezentowany zostanie nominowany do Oscara i nagrodzony aż siedmioma Cezarami film Abderrahmane’a Sissako Timbuktu. Po projekcji – rozmowa Kamila Kamińskiego, prezesa Fundacji Przestrzeń Wspólna, z Larisą Suleymanovą z Fundacji Ocalenie, uciekinierką z Czeczenii, która obecnie mieszka w Łomży i pracuje jako mentorka uchodźców.
Akcja filmu dzieje się w tytułowym Timbuktu, jednym z największych miast afrykańskiego państwa Mali. Władzę w Timbuktu sprawują dżihadyści, którzy wcielili w życie wiele zakazów – mieszkańcom nie wolno m.in. tańczyć, słuchać muzyki czy grać w piłkę. Szczególne restrykcje obejmują kobiety, które na mocy prawa dżihadystów zostały niemal całkowicie wykluczone z życia społecznego. Co jednak stanie się, gdy pewnego dnia jeden z sąsiadów nieumyślnie zabije drugiego? Film Sissako koncentruje się na losach ludzi, zmuszonych do przeżycia w mieście terroru, reżyser opowiada o ich codzienności z empatią, ale i dystansem.
Projekt powstał przy udziale Fundacji Przestrzeń Wspólna, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń i miasta Łodzi.
Poezjomat w OFF Piotrkowska. Posłuchaj wierszy współczesnych poetów [plener]
Na terenie strefy OFF Piotrkowska stanął poezjomat. Usłyszymy w nim wiersze polskich i czeskich współczesnych poetów.
Poezjomat to instalacja autorstwa czeskich literatów skupionych wokół projektu “Pina na ulici”. Był on już prezentowany w różnych miastach świata, m.in. w Londynie, Berlinie i Nowym Jorku. Tym razem zawita w Łodzi i pozostanie tu do końca października.
Po polskiej stronie pojawią się:
Andrzej Strąk Wieczór autorski w Łodzi
Izabela Kawczyńska Na wysokościach, na kolanach, niebo
Kacper Bartczak Organizm i wiersz
Krzysztof Kleszcz Eternity
Maciej Robert Chojny, Komorniki
Monika Mosiewicz Paciamcia
Piotr Gajda Apokryf
Piotr Grobliński x x x (nasze życie jest obliczone)
Przemysław Owczarek Tramwaj się
Rafał Gawin I już
Robert Rutkowski Grudzień, późny wieczór
Zuzanna Ogorzewska Gra w Bałuty
Po stronie czeskiej:
Radek Mal (przeł. Michal Tabaczynski)
Bogdan Trojak (przeł. Michal Tabaczynski)
Petr Borkovec (przeł. Michal Tabaczynski)
Marie stn (przeł. Zofia Bałdyga)
Jan Tsnohldek (przeł. Zofia Bałdyga)
Ondej Buddeus (przeł. Zofia Bałdyga)
Kateina Rudenkov (przeł. Zofia Bałdyga)
Jon Hjek (przeł. Zofia Bałdyga)
Dorobek grupy Zero-61 na wystawie w Muzeum Sztuki [wystawa]
Fotografie artystyczne i dokumentalne, druki ulotne, wydawnictwa własne grupy Zero-61 zobaczymy na wystawie w ms1.
Zero-61, choć istniała zaledwie do 1969 r., stanowi unikalny w Polsce przykład artystycznej działalności grupowej, której członkowie przełamywali bariery tradycyjnie rozumianej fotografii, prowadząc między innymi eksperymenty formalne.
Wystawa prezentuje wybór łącznie ponad sześćdziesięciu dzieł Wojciecha Bruszewskiego, Michała Kokota, Czesława Kuchty, Antoniego Mikołajczyka, Lucjana Oczkowskiego, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Jana Siennika, Jerzego Wardaka, Wiesława Wojczulanisa i Janusza Żernickiego. Oprócz fotografii i foto-przedmiotów, można zobaczyć także wydawnictwa własne “Zerowców”. Projektowi wystawienniczemu towarzyszy wydanie pierwszej monografii poświęconej grupie.
Wystawę można oglądać do 8 stycznia 2017 roku wms, ul. Więckowskiego 36.