IV Musica Privata Festival [PROGRAM]
W Łodzi czwarty raz odbywa się Musica Privata Festival. W tym roku impreza rozszerzyła swój zasięg i wyszła poza mury dawnych hal produkcyjnych zakładów Wi-Ma. Część z wydarzeń zagości w Wytwórni, 6 dzielnicy oraz w berlińskim XB-Liebig.
Wychodząc od podstawowej idei, jaką jest idea muzyki prywatnej, Musica Privata Festival łączy w ramach jednego programu różne nurty i zjawiska muzyczne. Zetkniemy się tu z muzyką swobodnie improwizowaną, współczesną muzyką poważną. To też nowe odczytania muzyki klasycznej, audio-art i inspiracje folkowe.
Pomimo wielu niezaprzeczalnych różnic między wymienionymi rodzajami muzycznej działalności, podstawowa cecha może je wiązać – twórczość artystyczna, która, jak sama nazwa wskazuje, zaczyna się wtedy, gdy kończy się bierne powielanie cudzego stylu, a zaczyna się wysiłek zmierzający do wypracowania prywatnego wyrazu estetycznego niepodporządkowanego wymogom komercyjnym. Ten wysiłek i jego efekty – często bardzo przejściowe (doraźne), w jednym przypadku mniej, a w innym bardziej dojrzałe – chcemy prezentować publiczności – czytamy w opisieFestiwalu.
Organizatorzy tłumaczą, że zamysł Musica Privata Festivalpolega na chęci odsłaniania różnych dróg artystycznych. Uważają oni, że często są to ścieżki zawiłe, pełne trudności i błędów, ale gdyby sztuka nimi nie chodziła, oznaczałoby to, że jest martwa i nie łączy się dobrze z naturą człowieka domagającą się wciąż czegoś doskonalszego od tego, co zastaje.
ProgramMusica Privata Festival 2015:
Niedziela (4.10.2015) godz. 19.00, klub 6 Dzielnica.
Przetrwalniki dźwiękowe III – Preludium/apetyzer przed festiwalem – jam muzyki swobodnie improwizowanej z udziałem łódzkich muzyków. Wstępwolny
Piątek (9.10.2015) godz. 19.00.
Pofabryczna hala Wi-My:
– Michał Sember/Ania Bogdanowicz – miniatura muzyczno-ruchowa
– Julianna Kamila Siedler – utwory Wojtka Blecharza: “K’an” na steel drum i ca 130 patyczków, “Blacksnowfalls” na kocioł, prawykonanie utworu Marty Śniady: “un” na marimbę solo
– Kuba Krzewiński – Musica Publica na publiczność i akompaniatora
– Maciej Ożóg – live electronics
Klub Bajkonur:
– Defibrillator trio (Sebastian Smolyn, Artur Smolyn, Maxime Hnsenberger) – improwizacja na puzon, elektronikę i dramy
– dopóźnonocny jam w Bajkonurze
-Aleksandra Chciuk/Tomasz Wiracki – żywa instalacja audio-wizualna na 2 fortepiany
Sobota (10.10.2015) godz. 19.00.
Pofabryczna hala Wi-My:
– Miejskie Darcie Pierza – performance
– Bachorze (Maciej Maciągowski, Michał Jerzy Biel oraz Paweł Doskocz)
– Gosia Bogusz – utwory muzyki współczesnej i improwizacja na wiolonczelę solo
Klub Bajkonur:
– trio Layers – utwory K. Stockhausena, R. Lubienieckiego, improwizacje
– Bożenka & przyjaciele – Bożenka zaprasza na jam, w którym wystąpią legendarni muzycy z zespołu Dźwięk-Bud oraz inni legendarni muzycy.
Niedziela (11.10.2015) godz. 20:00 Klub Wytwórnia.
– Odpoczno (Joanna Gancarczyk, Marcin Lorenc, Marek Kądziela, Piotr Gwadera) – opoczyński folk improwizowany
– Trio Marcin Masecki/Dagna Sadkowska/Mikołaj Pałosz – Franz Schubert Trio Es-dur
– Jerzy Mazzoll i Dźwięk-bud zagrają materiał z “a”
13 października w Berlinie odbędzie się wydarzenie partnerskie we współpracy z Umami Live (klub XB-Liebig), gdzie zagra część tegorocznych wykonawców i artyści zaproszeni przez Umami Live.